Süper ekonomi sınıfı uçak koltukları

Uçakların içindeki boşluktan olabildiğince faydalanırken yolculuk masraflarını azaltmayı hedefleyen yeni bir tür uçak koltuğu var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Skyrider 2.0 adı verilen ve süper ekonomi sınıfı için tasarlanan koltuk, havayolu şirketlerinin daha kısıtlı alanda daha fazla yolcu taşımasını sağlamak amacıyla geliştirildi. İtalyan havacılık iç tasarım şirketi Aviointeriors tarafından tasarlanan ve Nisan ayında Hamburg’da düzenlenen Airline Interiors Expo‘da tanıtılan bu koltuk, yolcunun neredeyse ayakta duruyormuş gibi bir pozisyonda seyahat etmesini sağlıyor.

Skyrider 2.0, uçağın içindeki boşluktan olabildiğince fazla yararlanmak isteyen havayolu şirketleri için oldukça ideal. Hatta geçmişte Airbus gibi büyük şirketler de tıpkı Skyrider 2.0 gibi alışılmadık koltuk tasarımları sunmayı denemişti.

Bu yeni eyer tarzı koltuklar, Aviointeriors’ın 2010 yılında çıkardığı ve hiçbir havayolu şirketinin kullanmadığı koltuk prototipinin daha farklı bir versiyonu. Skyrider 2.0, bugün uçaklarda görmeye alışkın olduğumuz koltukların sıkıştırılmış bir versiyonu gibi duran prototipin estetik açıdan geliştirilmiş hali diyebiliriz. Aviointeriors, Skyrider 2.0’ı “düşük maliyetli bilet ve yolcu tecrübesinin yeni sınırı” şeklinde tanımlıyor. Şirket, bu tasarımın her bir uçuştaki yolu sayısını yüzde 20 oranında artıracağını söylüyor. Skyrider 2.0 standart ekonomi sınıfı koltuklarından yüzde 50 daha hafif olduğu ve yarısı kadar yer kapladığı için yolcu başına düşen yakıt masrafı da azalmış oluyor. Bu tür bir tasarım, müşterilerin seyahat masraflarını azaltacaktır ancak müşteri tecrübesi ne olacak?

Tanıtıldığı etkinlikte Skyrider 2.0’ı deneme fırsatı bulan bir kişi, “Ön sıradaki koltuklara oturduğumda sorun olmadı ancak boyu 1,80 metre olan biri olarak arka sıradaki koltukları denerken dizlerim öndeki koltuğun arkasına yapışık şekilde oturmam gerekti. Yine de koltuklar fena durmuyor.” dedi.

Şirketler bir süredir bu ‘yüksek kapasiteli koltuklar’ ile ilgileniyor ancak şu ana dek hiçbir havayolu şirketi bu koltukları uçaklarında kullanma planı açıklamadı.

Kaynak: Fast Company Design

İtalyan havacılık iç tasarım şirketi Aviointeriors, havayolu şirketlerinin uçağın içindeki boşluktan mümkün olduğunca fazla yararlanarak daha fazla yolcu taşımasını sağlayacak bir uçak koltuğu geliştirdi. Bu ayın başlarında Hamburg'da düzenlenen Airline Interiors Expo'da tanıtılan Skyrider 2.0 adlı koltuk, yolcunun neredeyse ayakta duruyormuş gibi bir pozisyonda seyahat etmesini sağlıyor. Şirket, bu tasarımın her bir uçuştaki yolu sayısını yüzde 20 oranında artıracağını söylüyor.

2 Yorum

  • Ben uçak firmaları yöneticilerinin yerinde olsam koltuk falan koymam, yere halı-kilim serer o şekilde seyahat etmelerini sağlardım, hem konforlu, hem de daha fazla yolcu tıkıştırırdım!

  • Önden arkaya doğru koltuk ara mesafeleri giderek artacak şekilde uçak boyunca 3 farklı bölge düzenlenebilir. Check-in masasına genelde ya tek kişi geliniyor ya da ikili-üçlü eş-arkadaş grubu halinde… Bilet işlemini yapan görevli, o sırada içlerinden en uzun boylusunu esas alan bir sensörün ekrana yansıttığı veriyi de esas alarak kişiyi veya grubu bu koltuk bölgelerinden en uygun aralıklı olana yerleştirir. Fikrim basit ama halen kullanılmamış bir fırsatı işaret ediyor. Neticede insanlar fabrikasyon bir boyda değil ki kalça-diz uzunlukları aynı varsayılsın! Koltuk mesafelerini buna göre ayarlamaya zahmet eden uçak firmaları, ödül olarak yolcuların tercihini ve memnuniyetini alacaklardır. Önde oturma ısrarı gösterebilecek az sayıda yolcu için ise bir çiftli koltuk kulvarını opsiyonel olarak tutmak da mümkündür.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği