Sesten hızlı ‘hesaplı’ uçuş 2023’te

Denver merkezli Boom Supersonic adlı şirket, Concorde’dan daha hızlı ve daha ucuz uçuş imkanı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Havacılığa dair en büyük pişmanlıklarınızdan birisi, Concorde’lar uçuşlarını durdurmadan sesten hızlı seyahat etme imkanını kullanmamış olmaksa size iyi bir haberimiz var. Concorde’lar geri dönmüyor ama Denver merkezli Boom Supersonic adlı şirket, Concorde’dan daha hızlı ve daha ucuz uçuş imkanı sağlıyor.

2017 Paris Havacılık Fuarı’nda detayları açıklanan uçağın 45 ila 55 yolcu kapasiteli olacağı ve Mach 2,2 (saatte 2 bin 330 km) hızında seyahat edeceği belirtildi. Bu hızla uçmak Londra ve New York arasını sadece 3 saat 15 dakikaya düşürecek. Los Angeles Sydney arası 14 saatlik uçuş ise 6 saat 45 dakika’ya düşebilir. Concorde, Boom’a göre biraz daha yavaş bir hızla seyahat ediyor ve New York – Londra arasını 15 dakika daha fazla sürede alıyordu.

Hafif uçak, düşük ücret

Uçuş ücretleri havayolu şirketleri tarafından belirlenecek ancak Boom, Londra – New York güzergahında gidiş dönüş biletlerin 5 bin Dolar ciavrında olabileceğini söylüyor. British Airways, Concorde ile uçtuğu zamanlarda aynı güzergah için bilet fiyatlarını, bugünün parasıyla yaklaşık 16 bin Dolar olarak belirlemişti. 5 bin Dolar belki sıradan bir yolcu için pahalı ancak günümüzde Business Class yolcuları bu güzergahta sıradan uçaklara daha fazla para ödeyebiliyor.

Boom düşük fiyat sunabilmesinin ana sebebi olarak uçağın karbon fiber malzeme ile yapılmasını gösteriyor. Hafif uçak daha az yakıtla ve dolayısıyla daha düşük maliyetle seyahat edebiliyor. Ayrıca uçakların küçük olması, havayolu şirketlerinin uçağı doldurabilmesine ve maksimum karlılığa imkan sağlıyor.

Konfor ön planda

Kabin içerisinde, koridorun her iki tarafında tek sıra halinde koltuklar bulunacak. Her koltuğun kendine ait ekranı, çalışma masası, baş üstü dolabı ve geniş bir penceresi bulunacak. Yolcular 60 bin feet (18 bin 200 metre) yükseklikten manzaranın keyfini çıkararak çalışabilecek.

Paris’te Boom şimdiden beş farklı havayolu şirketinden 76 adet sipariş aldıklarını açıkladı. Şirketlerin ismi verilmedi ancak Richard Branson’ın Virgin Group adlı şirketinin projeye destek verdiği biliniyor.

2023’te piyasaya sürülmesi beklenen uçağın, üçte bir boyutunda bir test versiyonu geliştirilerek bu yıl içinde testlere başlanacak.

Kaynak: CNet

Denver merkezli Boom Supersonic adlı şirket, Concorde’dan daha hızlı ve daha ucuz uçuş imkanı sağlıyor. 2017 Paris Havacılık Fuarı’nda detayları açıklanan uçağın 45 ila 55 yolcu kapasiteli olacağı ve Mach 2,2 (saatte 2 bin 716 km) hızında seyahat edeceği belirtildi. Bu hızla uçmak Londra ve New York arasını sadece 3 saat 15 dakikaya düşürecek. Boom bu güzergahta gidiş-dönüş bilet fiyatlarının 5 bin Dolar civarında olabileceğini söylüyor.3 yanıt

  1. Serdar avatarı
    Serdar

    Bizimkilerin 2023 hedefi budur belki. Cumhurbaşkanına sesten hızlı uçabilen uçak almak.

Yorumunuz: