Sesten hızlı yolcu uçağı teste hazır

Ses hızından iki kat daha hızlı uçaklar üretmek için çalışan Boom Supersonic adlı girişim, aldığı 33 milyon Dolarlık yatırımla ilk test uçağını geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ses hızından iki kat daha hızlı uçaklar üretmek için çalışan Boom Supersonic adlı girişim, aldığı 33 milyon Dolarlık yatırımla ilk test uçağını geliştiriyor. XB-1 adlı test uçağı, şirketin üretmeyi planladığı uçakların üçte biri boyutunda olacak. Deneyin başarılı geçmesi halinde normal boyutlu uçak üretimine geçmeyi planlayan şirket bu sayede New York – Londra arası transatlantik uçuşları 3 saat 15 dakikaya indirmeyi planlıyor. Şu anda bu hat üzerindeki seferler bu sürenin iki katından daha fazla zaman alıyor.

Ürettiği uçakları anlaşmalı havayolu şirketlerine satmayı planlayan Boom, New York – Londra uçuşlarının kişi başına 2 bin 500 Dolar (yaklaşık 9 bin Lira) olacağını söyledi. Şirketin mühendislerinden Kenrick Waithe, CNN’e yaptığı açıklamada “Daha önce Concorde uçaklarının başaramadığı şekilde, sesten hızlı uçuşu ekonomik olarak uygulanabilir hale getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Test çalışmaları artık mümkün

Yeni yatırımla birlikte Boom, bu konsepti ve ardındaki teknolojiyi deneme imkanı bulacak. Boom’un kurucusu ve CEO’su Blake Scholl, “Bu yatırımlarla ilk uçağımızı uçuş testlerinden geçirebileceğiz. İhtiyaç duyduğumuz tüm parçaları bir araya getirdik: teknoloji, tedarikçiler ve para. Artık tarih yazabilir ve bazı hız rekorlarını altüst edebiliriz.” şeklinde konuştu. Şirketin ilk test uçuşunun bir yıl sonra gerçekleşmesi bekleniyor. Scholl ayrıca Virgin Galactic’in şirketin ilk müşterilerinden birisi olacağını ifade etti.

Kaynak: Fortune

Ses hızından iki kat daha hızlı uçaklar üretmek için çalışan Boom Supersonic adlı girişim, 33 milyon Dolarlık yatırımla ilk test uçağını geliştiriyor. Şirket bu uçakla New York - Londra arası transatlantik uçuşları 3 saat 15 dakikaya indirmeyi planlıyor. Şu anda bu hat üzerindeki seferler bu sürenin iki katından daha fazla zaman alıyor. Ürettiği uçakları anlaşmalı havayolu şirketlerine satmayı planlayan Boom, New York - Londra uçuşlarının kişi başına 2 bin 500 Dolar (yaklaşık 9 bin Lira) olacağını söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği