Concorde son yolculuğunu tamamladı

2003 yılından bu yana British Airways ve Airbus mühendisleri tarafından bakımı yapılan son Concorde, sergilenmek üzere Aerospace Bristol müzesine götürüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gökyüzünde görülen en son Concorde, 2003’te İngiltere’nin Bristol şehrine indikten sonra bu ikonik uçaklar bir daha havalanmamıştı. 2003 yılından bu yana Filton kasabasında British Airways ve Airbus mühendisleri tarafından bakımı yapılan uçak, sergilenmek üzere Bristol’ün kuzeyinde bulunan Aerospace Bristol müzesine götürüldü.

Büyük bir özenle gerçekleştirilen taşıma işleminin ardından, Concorde 216 olarak da bilinen uçak kendisi için hazırlanan hangara yerleştirildi. Uçağın kanatlarının hangar duvarları ile arasındaki mesafe bir metreden bile az olduğu için dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen işlem sonrasında, Concorde yavaşça sergilenme pozisyonuna kaldırıldı.

Evine geri döndü

İlk uçuşunu 20 Nisan 1979’da yapan Concorde Alpha Foxtrot, üretilen ve uçuş gerçekleştiren en son Concorde olma özelliğini taşıyor. Uçak son uçuşunu 26 Kasım 2003’te gerçekleştirdikten sonra emekliye ayrılmış ve bir devir sona ermişti. Bristol’de tasarlanıp üretilen uçak, yıllarca taşıma hizmeti verdikten sonra nihayet evine döndü. Şimdi müzede yeni yerini alan uçak artık yeni nesillere ilham verme görevini üstlenecek. Müze önümüzdeki yazdan itibaren ziyarete açılacak.

Concorde’un sergilenmesi için bağışlarla 19 milyon Sterlin toplayan müzenin halen projeyi tamamlamak için 2 milyon Sterlin’e ihtiyacı var. Bağışlar, aralarında Rolls-Royce ve Airbus’ın da bulunduğu pek çok büyük şirket ve vakıftan toplandı.

Kaynak: Aerospace Bristol

Gökyüzünde görülen en son Concorde, 2003'te İngiltere'nin Bristol şehrine indikten sonra bu ikonik uçaklar bir daha havalanmamıştı. 2003 yılından bu yana Filton kasabasında British Airways ve Airbus mühendisleri tarafından bakımı yapılan uçak, sergilenmek üzere Bristol'ün kuzeyinde bulunan Aerospace Bristol müzesine götürüldü.

https://www.youtube.com/watch?v=QJqafIztu3o

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği