British Airways çöpten yakıt üretecek

British Airways, uçaklarında yakıt olarak kullanmak üzere normal çöpü yakıta çevirecek bir tesis kuracağını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

British Airways, uçaklarında yakıt olarak kullanmak üzere normal çöpü yakıta çevirecek bir tesis kuracağını duyurdu. Yenilenebilir yakıt şirketi Velocys ile iş birliği yapılarak değerlendirilen bu plan, 2050’ye kadar uçakların emisyonunu yarıya indirmeyi amaçlayan programın bir parçası.

British Airways, kurulacak tesiste her yıl yüzlerce ton atığın çöplüklerden alınarak temiz yakıta dönüştürüleceğini söylüyor. Kullanılacak atıklar arasında çocuk bezleri plastik yiyecek ambalajları gibi maddeler var. Üretilecek yakıtın, sera gazı tasarruflarının yaklaşık yüzde 60’ını karşılaması bekleniyor.

Yakında mümkün değil

Sistem kullanılmaya başlandığında, tesisin her bir British Airways 787 Dreamliner‘ın Londra’dan San Jose’ye ve Londra’dan New Orleans’a yapacağı uçuşlara yetecek kadar yakıt sağlaması bekleniyor. Bu proje tek başına British Airways’in fikri değil. Geçtiğimiz hafta, Britanya Ulaştırma Bakanlığı‘nın yaptığı birtakım değişikliklerle sürdürülebilir uçak yakıtlarının teşvik edilmesine karar verildi. Amaç ise daha temiz bir havacılık sektörü oluşturmak. Yakın zamanda yapacağınız uçuşlarda biyoyakıt kullanılmasını beklemek yanlış olur zira proje henüz fizibilite aşamasında.

Kaynak: New Atlas

British Airways, uçaklarında yakıt olarak kullanmak üzere normal çöpü yakıta çevirecek bir tesis kuracağını duyurdu. Yenilenebilir yakıt şirketi Velocys ile iş birliği yapılarak değerlendirilen bu plan, 2050'ye kadar uçakların emisyonunu yarıya indirmeyi amaçlayan programın bir parçası. British Airways, her yıl yüzlerce ton atığın çöplüklerden alınarak temiz yakıta dönüştürüleceğini söylüyor. Kullanılacak atıklar arasında çocuk bezleri plastik yiyecek ambalajları gibi maddeler var. Üretilecek yakıtın, sera gazı tasarruflarının yaklaşık yüzde 60'ını karşılaması bekleniyor. Yakın zamanda yapacağınız uçuşlarda biyoyakıt kullanılmasını beklemek yanlış olur zira proje henüz fizibilite aşamasında.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği