Suudi Arabistan Prensi ABD’de teknoloji avında

Amazon, Apple, Google ve Uber gibi çeşitli teknoloji devleriyle görüşecek olan Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin ekonomisini petrolün ötesine taşıyabilmek için teknoloji iş birlikleri yapmayı hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin petrole bağlı ekonomisini çeşitlendirebilecek anlaşmalar yapma amacıyla bu hafta ABD’de teknoloji devleriyle buluşuyor.

Suudi Arabistan’ın de facto başkanı Muhammed bin Selman, Cuma günü Seattle’da olacak. Konuya dair bilgi sahibi olan kişilerden alınan bilgilere göre Prens, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, Microsoft’un CEO’su Satya Nadella ve Boeing’den yöneticilerle buluşacak. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ise 32 yaşındaki Prens’i evinde ağırlayacak.

Prens Muhammed haftasonu Los Angeles’a giderek Hollywood stüdyoları, Snap ve Virgin Hyperloop One’dan temsilcilerle görüşecek. Önümüzdeki haftanın sonuna doğru ise Silikon Vadisi’ne geçerek Google, Uber Technologies ve Apple Inc.’den yöneticilerle görüşeceği söyleniyor.

İsminin gizli tutulmasını isteyen kaynaklardan birine göre, Prens’in gündeminde, Amazon’u Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı ile iş birliği yapması ve ülkede bir veri merkezi kurması konusunda ikna etmek de yer alıyor. Eğer böyle bir iş birliği yapılırsa, dünyanın en büyük bulut sağlayıcısı Amazon’un Orta Doğu’daki ilk veri merkezi kurulmuş olacak. Yine kaynaklardan alınan bilgiye göre Prens, Alphabet’in Suudi Arabistan’da yeni ofisler açarak devlete ait petrol devi Saudi Aramco’ya bulut hizmetleri sağlamasını teklif edecek.

Bütün bu toplantılar, Prens Muhammed’in geçtiğimiz yıl veliaht olmasından beri ABD’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretin bir parçasını oluşturuyor. Teknoloji yatırımları konusunda son derece hırslı olan Prens, 2016 yılında Uber ile 3,5 milyar Dolar’lık bir anlaşma imzalamıştı. Ayrıca küresel girişim piyasasını yeniden şekillendiren Softbank ile iş birliği yaparak çok büyük çaplı bir teknoloji fonu kurmuştu.

Ziyaret sırasında teknoloji iş birlikleri yapmanın yanı sıra Prens ile yüzden fazla görevliden oluşan heyeti, Suudi Arabistan’ın yurt dışındaki imajını iyileştirmeye çalışacak. Yine de Prens’in üç haftalık Washington, New York, Seattle, San Francisco, Los Angeles ve Houston ziyaretleri politikadan ziyade ticaret odaklı olacak.

Suudi Arabistan ile iş birliği yapmak, teknoloji şirketlerinin kendi içlerinde anlaşmazlıklar yaşanmasına neden olabilir. Ülkenin kadınlara yaptığı muamele en büyük tartışma konusu. Uber, Suudi Arabistan’dan para alıp kuruluna Suudi Arabistan’dan bir yetkili dahil ettikten sonra Uber müşterileri şirketi kadınların araç kullanmasına izin vermeyen bir ülkeyle yakın ilişkiler kurmaktan dolayı eleştirmişti. Geçtiğimiz yıl da Suudi Arabistan konu hakkındaki duruşunu değiştirmeye razı olup kadınlara araç kullanma hakkı tanımıştı.

Teknoloji de dahil olmak üzere endüstrileri geliştirmek, Prens Muhammed’in Suudi Arabistan ekonomisini petrolün ötesinde zenginleştirme ve genç nüfus için yeni iş imkanları oluşturma planının önemli bir parçasını oluşturuyor. Plan, kadınlara uygulananlar dahil olmak üzere krallığın sosyal kısıtlamalarını gevşetmeyi de kapsıyor. Prens’in görüşeceği şirketlerin temsilcilerinin hepsi konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Kaynak: Bloomberg

Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, önümüzdeki üç hafta boyunca Washington, New York, Seattle, San Francisco, Los Angeles ve Houston’da teknoloji devleriyle görüşecek. Teknoloji yatırımlarına çok önem veren Prens, petrole bağımlı ülke ekonomisini çeşitlendirmek, genç nüfus için yeni iş imkanları oluşturmak istiyor. Konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerin yaptığı açıklamaya göre Prens Muhammed, Amazon CEO’su Jeff Bezos, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Hollywood stüdyoları, Snap ve Virgin Hyperloop One temsilcileri gibi pek çok isimle görüşmeler gerçekleştirecek.Yorumunuz: