Suudi Arabistan ve SoftBank dünyanın en büyük güneş çiftliğini kuruyor

SoftBank ile Suudi Arabistan, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini kurmak için mutabakat anlaşması imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bloomberg’in haberine göreSoftBank CEO’su Masayoshi Son ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, devasa bir güneş enerjisi santrali kurmak için mutabakat anlaşması imzaladı. Tesisin inşa edilmesi halinde 2030 yılına kadar tamamlanacağı tahmin ediliyor. 200 milyar Dolar’a mal olacak bu tesis, 200 gigavat enerji üretecek. Bu da, inşa edileceği duyurulan diğer herhangi bir güneş enerjisi santralinden yaklaşık 100 kat daha fazla enerji üreteceği anlamına geliyor.

Dev güneş çiftliği, 100 bin kişiye istihdam sağlayacak ve ülkenin 77 gigavat kapasiteli enerji üretimini üç kat artıracak. Suudi Arabistan şu anda neredeyse sadece petrol ve doğal gazdan enerji ürettiği için bir değişime ihtiyacı var.

SoftBank ile Suudi Arabistan bağları güçleniyor

Prens Muhammed projeyle ilgili olarak “İnsanlık tarihi için çok büyük bir adım. Cesurca ve riskli. Başarılı olacağımızı umuyoruz.” dedi.

Yapılan anlaşma, SoftBank’in Suudi Arabistan’la olan bağlarını kuvvetlendiriyor ve prensin ülke ekonomisini çeşitlendirme çabalarına katkı sağlıyor. SoftBank’in önümüzdeki 3-4 yıl boyunca Suudi Arabistan’a 25 milyar Dolar kadar yatırım yapmayı planladığı söyleniyor. Bu durum, krallığın ekonomisini petrolden başka yönlere doğru çekmeyi amaçlayan Prens Muhammed için büyük bir destek olacak.

Kaynak: Bloomberg, Technology Review

Bloomberg'in haberine göre, SoftBank CEO'su Masayoshi Son ile Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman, devasa bir güneş enerjisi santrali kurmak için mutabakat anlaşması imzaladı. Tesisin inşa edilmesi halinde 2030 yılına kadar tamamlanacağı düşünülüyor. 100 bin kişiye istihdam sağlayacak bu tesis, ülkenin 77 gigavat kapasiteli enerji üretimini üç kat artıracak.

3 Yorum

  • Ekselansları Suudi prensi beni de kadrosuna alır ve tam yetki verirlerse, onlara çölleri mitologyadaki Aden Bahçeleri yaparım. Kendime, bilgilerime güvenim tamdır. Dünya onları o konuda örnek alsın. Kolayını yapmak montajcılıktır. Prof.Dr.Necmettin Erbakan bu duruma bir espri yapardı. Ruhu şad olsun. Saygılarımı sunarım. 02.04.2018

  • Saygıdeğer ekselansları sizin çölleriniz eskiden iremdi, adn sahte cennetiydi, en değerli ve verimli bahçelerydi. Fakat oralarda korkunç termonükleer savaşlar oldu. Hindistan mahabharata, atlantis ve mu savaşı. Lut havzasında sodom ve gomorra nükleer bombalamaları sizin oralardaki çölleşmeleri oluşturdu. Hiroşima ve nagazakide ot yeşermiyor. Anlaşmış olduğunuz SOFT ŞTİ. Bu tarihte olmuş gerçeklerinde bilincinde olsun. Sevgiyle kalın saygıyla selamlıyorum. İsmail Gültekin 19.01.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği