Suudi Arabistan tutuklamaları sürüyor

Cumartesi gecesi Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzenin ardından başlayan tutuklamalar sürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cumartesi gecesi Suudi Arabistan‘ın başkenti Riyad’a atılan füzenin hemen ardından bir de aralarında bir prens ve üst düzey yetkililerin bulunduğu helikopterin düştüğü öğrenildi. Kazada hayatını kaybedenler arasında Prens Mansur bin Mukrin de var.

Daha sonra yapılan bir açıklama ile aralarında milyarder yatırımcı Prens El-Velid bin Talal‘ın da bulunduğu en az 11 prensin gözaltına alındığı duyuruldu. Kingdom Holding‘in de sahibi olan Prens El-Velid, dünyanın en zengin insanlarından biri. Bu zamana kadar, aralarında uydu televizyonu kanalları, News Corporation adlı medya grubu, Citigroup Bankası ve sayısı giderek artan teknoloji şirketlerinin bulunduğu birçok önemli şirkette pozisyon sahibi oldu.

Teknolojiye büyük yatırımlar yaptı

2011 yılında Twitter’a 300 milyon Dolar yatırım yapan Prens El-Velid, 2015 yılında 50 milyon Dolar daha yatırım yaparak Twitter’daki hissesini arttırdı. Şu anda Twitter’ın en büyük hissedarlarından biri. Prens, ilk yatırımcıların hisselerini satın alarak araç paylaşım şirketi Lyft’te de hisse sahibi oldu. 2015 yılında Snap’in CEO’su Evan Spiegel’le görüşmeler yapmıştı fakat daha sonra şirkete yatırım yapmaktan vazgeçti. Apple ve Ebay’de 15 yıldan fazla süre hisse sahibi olan Prens El-Velid’in teknoloji yatırımları ilk kez 90’lı yılların sonuna doğru başladı.

The New York Times’a göre tutuklamalar, kendisinin başkanlık edeceği bir yolsuzluk karşıtı komite kurulacağını söyleyen Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın açıklamasından birkaç saat sonra gerçekleşti. Yolsuzluk karşıtı komitenin, Prens El-Velid’in 32 milyar Dolar civarında olduğu düşünülen servetine el koyup koymayacağı bilinmiyor. Prens Muhammed bin Selman, 2015’te Kral Selman’ın tahta çıkmasından bu yana kendi büyüklerine karşı çıkarak üstünlük sağlıyor. 32 yaşındaki Muhammed bin Selman’ın ya ülkeyi modernleştireceği ya da uçurumdan aşağı yuvarlayacağı söyleniyor.

Ilımlı İslam’a dönmek istiyor

Geçtiğimiz ay Riyad’da gerçekleştirilen bir yatırımcı konferansında konuşan Prens Selman, Ilımlı İslam’a dönmeyi amaçladıklarını söyledi. Prens, ülkedeki vatandaşların yüzde 70’inin 30 yaşın altında olduğunu ve bir 30 yılı daha radikal görüşler ışığında yaşayarak geçirmek istemediklerini belirtti. Nisan ayında Prens, ekonomiyi yeniden şekillendirmeyi amaçlayan, ülkenin en büyük petrol şirketi Saudi Aramco‘nun yüzde 5’ini özelleştirecek Vision 2030 adlı projeyi tanıtmıştı. Geçtiğimiz ay CNBC ile görüşen Prens El-Velid ise önümüzdeki yıllarda Saudi Aramco’nun daha büyük bir kısmının yatırımcılara açılabileceğini söyleyerek, “Bunun bizim hazinemiz olduğunu ve korumamız gerektiğini biliyoruz fakat hazinenin ülkenin yararı için kullanılması da gerekiyor.” dedi.

Kaynak: Tech Crunch

Cumartesi gecesi Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a atılan füzenin hemen ardından bir de aralarında bir prens ve üst düzey yetkililerin bulunduğu helikopterin düştüğü öğrenildi. Kazada hayatını kaybedenler arasında Prens Mansur bin Mukrin de var. Daha sonra yapılan bir açıklama ile aralarında milyarder yatırımcı Prens El-Velid bin Talal'ın da bulunduğu en az 11 prensin gözaltına alındığı duyuruldu. Kingdom Holding'in de sahibi olan Prens El-Velid, dünyanın en zengin insanlarından biri. Prens El-Velid, bu zamana kadar teknolojiye büyük yatırımlar yaptı. 2011 yılında Twitter'a 300 milyon Dolar yatırım yapan Prens El-Velid, 2015 yılında 50 milyon Dolar daha yatırım yaparak Twitter'daki hissesini arttırdı. Şu anda Twitter'ın en büyük hissedarlarından biri. Prens, ilk yatırımcıların hisselerini satın alarak araç paylaşım şirketi Lyft'te de hisse sahibi oldu. Apple ve Ebay'de 15 yıldan fazla süre hisse sahibi olan Prens El-Velid'in teknoloji yatırımları ilk kez 90'lı yılların sonuna doğru başladı. The New York Times'a göre tutuklamalar, kendisinin başkanlık edeceği bir yolsuzluk karşıtı komite kurulacağını söyleyen Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın açıklamasından birkaç saat sonra gerçekleşti. Yolsuzluk karşıtı komitenin Prens El-Velid'in 32 milyar Dolar civarında olduğu düşünülen servetine el koyup koymayacağı bilinmiyor.

 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği