Snapchat sansür için Suudi Arabistan’a boyun eğdi

Snapchat, Suudi Arabistan yönetiminden gelen talep doğrultusunda, El Cezire'nin haberleri ve videolarına Suudi Arabistan'dan erişilmesini engelledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapchat, Suudi Arabistan yönetiminden gelen talep doğrultusunda, El Cezire’nin haberleri ve videolarına Suudi Arabistan’dan erişilmesini engelledi. Suudi Arabistan yönetimi,  Snapchat’e El Cezire’nin ‘Keşfet Yayın Kanalı’nın yerel yasalara aykırı olduğunu bildirmişti. Snapchat’ten yapılan açıklamada “Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde yerel yasalara uymaya özen gösteriyoruz.” dendi.

El Cezire Medya Ağı Genel Müdür Vekili Mustafa Souag ise bu hamleyi bir sansür olarak değerlendirdi. “Snapchat’in bu eylemini endişe verici buluyoruz.” diyen yönetici “Bu, ülke yönetimlerine, kendi görüşlerine aykırı yayın yapan tüm platformları, sosyal medya yöneticileri ve içerik dağıtıcıları aracılığıyla susturabilecekleri mesajını veriyor. Bu adım, gazeteciler ve medya profesyonellerinin özgür bir şekilde haber yapma haklarına yönelik açık bir saldırıdır.” şeklinde konuştu.

“Snapchat bizi kendisi davet etti”

El Cezire Kuluçka ve İnovasyon Araştırmaları Başkanı Murad Rayyan da Snapchat’in bu hamlesinin ’emsalsiz’ olduğunu dile getirdi. Rayyan “Snapchat ABD merkezli bir şirket, hisseleri borsada işlem görüyor ve ifade özgürlüğünden yana tavır alıyor. Biz şu anda içeriklerimizin diğer platformlar üzerinden erişilebilir olmasını sağlamak için acil durum planı üzerinde çalışıyoruz. Snapchat’i de aldığı kararı yeniden gözden geçirmeye davet ediyoruz. Bizi bölgedeki haber partnerlerinden biri olmamız için davet eden onlardı” dedi.

Suudi Arabistan’da yaklaşın sekiz milyon Snapchat kullanıcısı var. Platform ülkedeki önemli sosyal medya platformlarından biri durumunda.

El Cezire’nin yayınlarına son verilmesi, ilk kez pazar günü Wall Street Journal tarafından haberleştirilmişti. WSJ, bu tartışmanın, teknoloji şirketlerinin jeopolitik çatışmalar arasında, kendi platformu üzerindeki içerikleri sansürleyerek hayatta kalmaya çalışmasının bir örneği olduğunu söylemişti.

Suudi Arabistan ve Snap’in yakın ilişkisi

2015’in Mart ayında Suudi Arabistan Prensi ve Kingdom Holdingi Company’nin Başkanı El Velid bin Telal, Snapchat CEO’su Evan Spiegel’i ağırlamış ve Snap ile muhtemel iş ortaklıklarını konuşmuştu. Ancak KHC’nin şirkete herhangi bir yatırım yapıp yapmadığı bilinmiyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır 5 Haziran’da Katar’la tüm diplomatik ilişkileri durdurmuştu. Katar merkezli El Cezire’nin web siteleri de bu ülkelerde erişime kapatılmıştı.

Kaynak: El Cezire

Snapchat, Suudi Arabistan yönetiminden gelen talep doğrultusunda, El Cezire'nin haberleri ve videolarına Suudi Arabistan'dan erişilmesini engelledi. Suudi Arabistan yönetimi,  Snapchat'e El Cezire'nin 'Keşfet Yayın Kanalı'nın yerel yasalara aykırı olduğunu bildirmişti. Snapchat'ten yapılan açıklamada "Faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde yerel yasalara uymaya özen gösteriyoruz." dendi. El Cezire Medya Ağı Genel Müdür Vekili Mustafa Souag ise bu hamleyi bir sansür olarak değerlendirdi ve "Snapchat'in bu eylemini endişe verici buluyoruz." şeklinde konuştu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği