Suudi Arabistan’ı karıştıran etek

Suudi polisi, bir videoda halka açık alanda mini etek giydiği görülen bir kadını, kılık kıyafet kurallarına uymadığı gerekçesiyle gözaltına aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Suudi polisi, bir videoda halka açık alanda mini etek giydiği görülen bir kadını gözaltına aldı.[/inlinetweet] Devlet televizyonu görüntülerdeki ‘uygunsuz kıyafet giyen’ (!) kadının ‘savcılığa sevk edildiğini’ ve söz konusu kişinin arkadaşıyla tarihi bir köyü gezdiğini söylediğini belirtti. Gözaltına alınan kadın sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Video, geçtiğimiz günlerde ‘Model Khulood’ adlı Snapchat kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Tartışmaların başlamasıyla beraber Twitter’da ‘demand_the_trial_of_Model_Khulood’ (Model Khulood’u mahkemeye çıkar) etiketiyle yayılan video hemen kaldırıldı. Görüntülerde bir kadının Riyad’ın yaklaşık 155 kilometre uzağında yer alan Ushaiqer köyünde cadde boyunca yürüdüğü görülüyor. Söz konusu bölge ülkenin en muhafazakar alanlarından biri hatta 18. yüzyılda Suudi kraliyet ailesi üyelerinin ve dini kuruluşlardaki kişilerin mezhebi olan Vehhabilik’in doğduğu yer olarak da biliniyor.

https://twitter.com/50BM_/status/886614068768976897

Tartışma yarattı

Video, söz konusu kişinin, Müslüman halkın kıyafet kuralına uymadığı için cezalandırılması gerektiğini düşünenlerle, istediğini giyebileceğini savunanlar arasında sosyal medyada ateşli bir tartışma başlattı. Taraflar arasındaki tartışmalarda ‘(kadının) bir turist olması halinde herkes tarafından beğenileceği fakat yerel halktan olduğu için bu yorumlara maruz kaldığı’ ifade edilirken ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania ve kızı Ivanka ile Mayıs ayında Suudi Arabistan’a yaptıkları ziyaret esnasında abaye ve başörtüsü kuralına uymadıklarını hatırlatıldı.

Ülkedeki kurallar oldukça katı: kadınların kamu alanlarında gezinirken ‘abaye’ olarak bilinen uzun giysiler giymesi zorunluyken araç sürmesi ve akrabalık bağının olmadığı erkeklerle aynı ortamda bulunması ise yasak. Seyahat etmek, çalışmak ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak istediklerinde ise eş, baba, erkek kardeş gibi yasal bir koruyucunun yazılı izin kağıdı gerekiyor.

Kaynak: BBC

Suudi polisi, bir videoda halka açık alanda mini etek giydiği görülen bir kadını gözaltına aldı. Devlet televizyonu görüntülerdeki ‘uygunsuz kıyafet giyen’ (!) kadının ‘savcılığa sevk edildiğini’ ve söz konusu kişinin arkadaşıyla tarihi bir köyü gezdiğini söylediğini belirtti. Gözaltına alınan kadın sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

2 Yorum

  • Vergisini veren gevşeklerin Özgürlük adı altında ” Başıboş ” bırakıldığı ; Toplumu kapitalist , uçkuruna düşkün , zevk düşkünü , sadakatsiz , ahlaksız ve beyinsiz insanlar topluluğu oluşturan laiklik ve Cumhuriyet saçmalığına inanan ve savunan siz bir avuç beyinsizler topluluğu ;
    Toplumu ahlaklı , nefsini dizginleyen , düşünmeye davet eden , sadakatli , huzurlu yapan Şeriat’a davet ediyorum …
    Sizleri eleştirirdim fakat ne derler bilirsiniz :
    Yargıç olmadan önce davetçi , uyarıcı olmak gerekir .

    • Neyi düşünmeye davet eden? 1500 senedir kim hangi akrabasını düdükleyebilir, kız çocuklarıyla 9 yaşından mı 10 yaşından sonra mı evlenilmelidir?… Hala içgüdülerle yaşayıp beyin fonksiyonlarını kullanamayan sizlersiniz demek ki bu kadar rahatsız oluyorsunuz eşitlikten, kadınlardan. Sevgisizsiniz, hayatınızda hiç güzel bir anınız yok ve korkarım ki karanlığın içinde ölüp gidiceksiniz

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği