Dünyanın en zenginleri 2017’de 4 kat fazla kazandı

Bu yıl, dünyanın en zengin 500 kişisinin günlük sıralamasını gösteren Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde yüzde 23'lük bir artış görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en zengin insanı, geçen yılın kazancını dörde katlayarak 2017’de 1 trilyon Dolar daha zengin hale geldi.

Dünyanın en zengin 500 kişisinin günlük sıralamasını gösteren Bloomberg Milyarderler Endeksi’ndeki yüzde 23’lük bir artış görüldü.

Kazancına 34,2 milyar Dolar ekleyen Amazon Inc. kurucusu Jeff Bezos, Ekim ayında Bill Gates’i yerinden ederek dünyanın en zengin insanı oldu. 62 yaşındaki Gates, konumunu 2013’ün Mayıs ayından beri koruyordu. Gates, Ağustos ayında Bill & Melinda Gates Vakfı‘na aktarmaya söz verdiği 4,6 milyar Dolar’lık bağış da dahil olmak üzere servetinin büyük bir kısmını hayır kurumlarına bağışlıyor. Kasım ayının sonlarında net serveti 100 milyar Dolar’ı bulan Bezos’un şu anki net serveti 99,6 milyar Dolar, Gates’in ise 91,3 milyar Dolar.

Girişimci George Soros da son birkaç yıldır aile şirketinin 18 milyar Dolar’ı Açık Toplum Enstitüsü‘ne aktardığını söyleyerek servetini önemli ölçüde dağıttığını açıklamıştı. Böylece Soros, 8 milyar Dolar net servetiyle Bloomberg sıralamasında 195. sıraya düştü. 26 Aralık itibariyle dünyanın en zengin 500 kişisi toplamda 5,3 trilyon Dolar’ı kontrol ediyordu. Bu rakam 27 Aralık 2016’da 4,4 trilyon Dolar’dı.

Kazananlar

 • Bloomberg Endeksi’ndeki 38 Çinli milyarder 2017’de kazançlarına 177 milyar Dolar ekledi.
 • Evergrande Group‘un kurucusu Hui Ka Yan, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 350’lik bir sıçrayış yaşayarak servetine 25,9 milyar Dolar ekledi ve Bezos’tan sonra Amerikan Dolar Endeksi’nde en fazla kazanç sağlayan ikinci isim haline geldi.
 • Tencent Holdings’in İcra Kurulu Başkanı Ma Huateng, net servetinin 41 milyar Dolar’a ulaşmasıyla Asya’nın en zengin ikincisi kişi oldu.
 • Dünyanın en büyük finans şirketlerinden UBS ile danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers‘ın raporlarına göre tarihte ilk kez Asyalı milyarderlerin sayısı ABD’li milyarderlerin sayısını geçti.

2017 yılı teknoloji devleri için de son derece kazançlı bir yıl oldu. Bloomberg Endeksi’ndeki 57 teknoloji milyarderi toplam 262 milyar Dolar’lık bir artış yaşanmasını sağladı.

2017’nin en karlı sektörü teknoloji oldu

 • Facebook Inc.’in kurucusu Mark Zuckerberg, Amerikan Dolar Endeksi’ndeki en zengin dördüncü kişi oldu. Bu yıl net servetine 22,6 milyar Dolar ekledi ve Facebook’taki hissesinin yüzde 18’ini satıp 72,6 milyar Dolar’lık servetinin büyük bir kısmını bağışlayacağını açıkladı.
 • 2017’de servetini artıran 440 milyarder toplamda 1,05 trilyon Dolar kazanç sağladı.

Kaybedenler

 • Fransız telekomünikasyon milyarderi Patrick Drahi‘nin servetinde yüzde 39’luk bir düşüş oldu. Serveti 4,1 milyar Dolar azalarak 6,3 milyar Dolar’a indi.
 • Suudi Arabistan’ın en zengini Prens El-Velid bin Talal’in serveti yolsuzluk gözaltısından dolayı 1,9 milyar Dolar azalarak 17,8 milyar Dolar’a düştü.
 • Steinhoff International‘da yaşanan muhasebe skandalından sonra serveti 7,7 milyar Dolar’dan 1,8 milyar Dolar’a düşen Güney Afrikalı girişimci Christo Wiese’nin de aralarında bulunduğu 60 milyarderin sıralamadaki yeri aşağılara indi.
 • 2017’de servetinde azalma olan 58 milyarder toplamda 46 milyar Dolar kaybetti.

Bloomberg Endeksi 67 gizli milyarderi ortaya çıkardı

 • Renaissance Technologies‘te görev alan Henry Laufer‘in net serveti Nisan ayında 4 milyar Dolar olarak belirlendi.
 • İki balık milyarderi tespit edildi: Rus Vitaly Orlov ve Trident Seafood’un kurucu ortağı Chuck Bundrant.
 • New Yorklu iki emlak imparatoru Ben Ashkenazy ve Joel Wiener’ın milyarder olduğu anlaşıldı.
 • Aralarında Roku Inc.‘in İcra Kurulu Başkanı ile Wayfair Inc.‘in iki kurucu ortağının da bulunduğu birkaç teknoloji girişimi milyarderi tespit edildi.
 • 4 Ocak’ta değeri bin 140 Dolar olan ve Salı günü 16 bin Dolar’ı geçen Bitcoin, aralarında Tyler ve Cameron Winklevoss kardeşlerin de bulunduğu birkaç kişiyi Bitcoin milyarderi yaptı. Yaşanan sıçrayış, Federal Rezerv Sistemi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Janet Yellen’ın da aralarında bulunduğu birçok kişinin Bitcoin hakkında uyarılarda bulunmasına sebep oldu.
Kaynak: Bloomberg

Bu yıl, dünyanın en zengin 500 kişisinin günlük sıralamasını gösteren Bloomberg Milyarderler Endeksi'nde yüzde 23'lük bir artış görüldü. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos geçen yılın kazancını dörde katlayarak 2017'de 1 trilyon Dolar daha zengin hale geldi. Bloomberg Endeksi'ndeki 38 Çinli milyarder 2017'de kazançlarına 177 milyar Dolar ekledi. Tencent Holdings'in İcra Kurulu Başkanı Ma Huateng, net servetinin 41 milyar Dolar'a ulaşmasıyla Asya'nın en zengin ikincisi kişi oldu. 2017 yılı teknoloji devleri için de son derece kazançlı bir yıl oldu. Bloomberg Endeksi'ndeki 57 teknoloji milyarderi toplam 262 milyar Dolar'lık bir artış yaşanmasını sağladı. Öte yandan, 2017 yılında zarar eden isimler de oldu. 2017'de servetinde azalma olan 58 milyarder toplamda 46 milyar Dolar kaybetti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği