Google CEO’su ABD Kongre üyelerinin karşısına çıktı

Google CEO'su Sundar Pichai ABD Kongresi Komitesinin Dragonfly projesi ile ilgili sorularına "Önemli olan insanlara bilgi sunmak" şeklinde yanıt verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google CEO’su Sundar Pichai ABD Kongresi Komitesinin önünde 3,5 saat boyunca soruları yanıtladı. Pichai’nin bu konuşmada, Çin’de kurulacak sansürlü arama motoru Dragonfly projesini iptal edeceğini açıklaması bekleniyordu ancak beklenen gerçekleşmedi. Bahsi geçen arama motorunun ‘insan hakları’, ‘Nobel Ödülü’ ve ‘öğrenci protestoları’ gibi arama sonuçlarını engellemesi planlanıyor.

Temsilci David Cicilline, Pichai’ye “Çin’de sansür ve gözetleme imkanı sunacak bir aracın kullanıma sunulmasına engel olur musunuz?” diye sordu. Pichai ise yanıt olarak “Şirket olarak önemsediğimiz şeylerden biri de şu: biz kullanıcılara bilgi sunma gibi bir görev üstlendik. Bu yüzden daima kullanıcıların daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlayacak imkanları keşfetmenin bizim sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, çok düşünceli olacağız ve ilerleme kaydettikçe görüş alışverişinde bulunacağız” dedi.

Projeyi durdurma çağrısı

Bu yanıt, Dragonfly projesinin Çin hükumetinin vatandaşların bilgiye erişimini engellemesine ve muhalifleri gözetlemesine yardımcı olacağını düşünenleri tatmin etmedi. Görüşme sonrasında aralarında lider insan hakları organizasyonlarının da olduğu 60 farklı grup, Pichai’yi bu aracın tasarımını ve gelişimini durdurmaya davet eden bir mektup imzaladı.

Pichai’nin yanıtı ise CEO’nun Google’ın ‘dünyadaki bilgileri organize etme ve herkese erişilebilir kılma’ misyonunu yorumlama şeklinin insan hakları örgütlerinden daha farklı olduğunu gösteriyor. Pichai için dünyanın en kalabalık ülkesine arama motorunun hizmetlerini sunmak, bu hizmet siyasi kısıtlamalara maruz kalacak olsa bile Google’ın misyonunu gerçekleştirmek yönünde atılmış bir adım. Ancak bilginin devlet tarafından yönetilmesi ve bazı bilgiler aslında yokmuş gibi davranılması vatandaşların bilgilenmesinden ziyade maniple edilmesi anlamına geliyor.

Pichai’nin açıklamalarından, bir ara proje üzerinde 100’den fazla kişinin çalıştığı ve projenin bir süredir devam ettiği de öğrenildi. CEO Google’ın şu anda Çin’de bir arama servisi sunma planının olmadığını ve bu projenin sadece bir deney olduğunu söylemişti. Ancak bu ‘deney’ için bu kadar fazla iş gücü ve zaman ayrılmış olması durumun daha farklı olduğu izlenimini yaratıyor.

Kaynak: Recode

Google CEO'su Sundar Pichai ABD Kongresi Komitesinin önünde 3,5 saat boyunca soruları yanıtladı. Pichai'nin bu konuşmada, Çin'de kurulacak sansürlü arama motoru Dragonfly projesini iptal ettiğini açıklaması bekleniyordu ancak beklenen gerçekleşmedi. Bahsi geçen arama motorunun 'insan hakları', 'Nobel Ödülü' ve 'öğrenci protestoları' gibi arama sonuçlarını engellemesi planlanıyor. "Çin'de sansür ve gözetleme imkanı sunacak bir aracın kullanıma sunulmasına engel olur musunuz?" sorusunun üzerine Pichai "Şirket olarak önemsediğimiz şeylerden biri de şu: biz kullanıcılara bilgi sunma gibi bir görev üstlendik. Bu yüzden daima kullanıcıların daha fazla bilgiye ulaşmasını sağlayacak imkanları keşfetmenin bizim sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, çok düşünceli olacağız ve ilerleme kaydettikçe görüş alışverişinde bulunacağız" yanıtını verdi.

1 Yorum

  • Mevzu Google olunca 1000 düşün 1 konuş bile az gelebilir.
    Bilgiyi insanlara sunma misyonlarının gerçekten olmadığını belki de en önemli kullanışlı ürünlerinden biri olan RSS reader’ı kapattıklarında anlamıştım. Ayrıca zarar ettikleri için kapattıklarına da inanmıyorum. Öyle olsaydı peşpeşe seneler zarar eden youtube’ u da kapatmazmıydı.
    Kısa bir süre önce arama motoru olarak duckduckgo.com u kullanmaya başladım, tavsiye ederim. Alternatiflerin ve rekabetin kullanıcılara daha iyi hizmeti getirreceğini düşünüyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği