Google, Çin’e özel arama motorunun detaylarını gizlemek istiyor

Google, çalışanlarından Çin'de kuracağı arama motorunun detaylarını içeren belgeyi silmesini talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google uzun zamandır Çin’e girmenin yolunu arıyor ancak Çin hükumetinin vatandaşlarının ulaştığı bilgileri kontrol etme isteği sebebiyle Google’ın her bilgiye ulaşılabilen sisteminin ülkede kullanılmasını engelliyor. Google kendi amacının tüm insanların bilgiye kolayca ulaşabilmesi olduğunu söylüyor ancak söz konusu Çin’deki kullanıcılara ulaşmak ve reklam gelirlerini artırmak olduğunda bu amacı ikinci plana atabiliyor.

Şirketin Çin’e özel olarak hazırlayacağı ‘Dragonfly’ kod adlı özel arama motoru Çin hükumetinin kontrolü altında olacak ve vatandaşların bilgilerine devlet tarafından erişilebilecek. Bu bilgilerin kaynağı Google’ın şirket içinde yayımladığı bir belge. Geçtiğimiz ay Intercept tarafından oraya çıkarılan bu belgede Google’ın Çin pazarına girmek için hangi ilkelerinden vazgeçtiği ve Çin yönetimine ne gibi kontroller sunduğu anlatılıyor.

“O belgeyi silin”

Bu girişim bir çok kişinin eleştirisine maruz kalınca Google, çalışanlarına yeni bir e-posta göndererek önceki belgenin tüm kopyalarını silmelerini talep etti. Amacını insanlara bilgi sunmak olarak belirleyen bir şirketin, kendi planları hakkında bilgileri insanlardan saklamaya çalışması oldukça ironik bir gelişme.

Google’ın silinmesini istediği belgede Çin’de kurulacak arama motorunun kullanıcıların konumlarını takip edeceği, kullanıcıları giriş yapmaya zorlayacağı ve ‘Çinli bir ortağa’ tek taraflı erişim yetkisi vereceği bilgileri yer alıyor. Çin yönetiminin muhalif kişileri fişlemek için interneti nasıl kullandığı gayet iyi bilinirken Google’ın Çin hükumetine böyle bir araç sunması haliyle ciddi bir eleştiri konusu oldu.

Google’a Çin’de kurulacak arama motorunun özellikleri ve şirket çalışanlarına gönderilen ‘o belgeyi silin’ e-postası konusunda sorular yönelten Mashable herhangi bir yanıt alabilmiş değil.

Pichai’den çalışanlara: “Siyasetten uzak durun”

Tüm bu gelişmelerin yaşandığı bir dönemde Google CEO’su Sundar Pichai’nin çalışanlara yaptığı “Siyasetten uzak durun” çağrısı ise oldukça dikkat çekici. Şirketin tarafsız kimliğini koruması gerektiğini söyleyen Pichai, Google çalışanlarının siyaseti yaptıkları işe karıştırmaları durumunda yaptırımlar olacağını söyleyerek çalışanlarını uyardı.

Kaynak: Mashable, Business Insider

Uzun zamandır Çin'e girmek ve ülkenin müşteri potansiyelinden yararlanmak isteyen Google, Dragonfly adlı özel arama motoruyla bu amacına ulaşmaya yakın. Ancak yeni arama motorunun Çin hükumetine vatandaşlar hakkında bilgi sağlayacak olması eleştirilere sebep oldu. Google ise eleştirilere yanıt vermek yerine çalışanlarına Dragonfly'ın çalışma detaylarını içeren belgeyi silmelerini ve siyasete bulaşmamalarını söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği