Eric Schmidt’e göre internetin iki kutba ayrılacağı günler yakın

Eski Google CEO’su Eric Schmidt, gelecekte internetin ABD yönetimli ve Çin yönetimli olmak üzere iki farklı türünün olacağını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın eski CEO’su ve Alphabet Yönetim Kurulu Üyesi Eric Schmidt, gelecekte internetin ABD yönetimli ve Çin yönetimli olmak üzere iki farklı türünün olacağını düşünüyor. San Francisco’da düzenlenen özel bir etkinliğe katılan Schmidt, Ekonomist Tyler Cowen’ın “Önümüzdeki 10-15 yıl içinde üç ya da dört farklı internet olması ihtimali hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Bence en muhtemel senaryo, internetin parçalara ayrılması değil, Çin yönetimli ve (Çinli olmayan) ABD yönetimli olmak üzere çatallanması.

Bugün Çin’e baktığınızda -ben yakın zamanda oradaydım- kurulan şirketlerin, sunulan hizmetlerin, yaratılan servetlerin büyüklüğü olağan üstü. Çin internetinin, Çin gayrisafi milli hasılasındaki payı, ABD’dekine oranla daha büyük -ki ABD’deki oran da oldukça büyük bir rakama tekabül ediyor.

Çin’i düşündüğünüzde “Ha evet, internet konusunda bayağı iyiler” diyorsanız asıl noktayı kaçırıyorsunuz. Küreselleşme, onların da oynama hakkı olduğu anlamına geliyor. Bence Çinli ürünler ve hizmetlerden fantastik liderlikler göreceğiz. Ama bu ürün ve hizmetlerle birlikte, sansür ve kontrollerle yönetilen bir hükumetten gelen farklı bir liderlik şeklinin tehlikesi de bulunuyor.

Bir Kuşak Bir Yol girişimine bakın -60 civarında ülkeyi kapsayan bir girişim. Bu ülkelerin bazı özgürlüklerden vazgeçip Çin altyapısını kullanmaya başlaması kesinlikle mümkün.

Bir Kuşak Bir Yol, Pekin tarafından, Çin ile Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya ülkeleri arasında, dijital ticaret de dahil her türlü ticareti birleştirip kolaylaştırarak Çin’in politik ve ekonomik etkisini artırmak için başlatılan dev bir girişim.

Google Çin internetine hazırlanıyor

Schmidt’in bu öngörülerinin, Google Çin’e yeni bir arama motoruyla girmeye hazırlarken gelmesi de dikkat çekici. Şirket Çin’de Dragonfly adında sansürlü ve devlet kontrolünde bir arama motoru sunmaya hazırlanıyor. Bu gelişme de aslında Schmidt’in teorisiin çok da gerçek dışı olmadığını kanıtlıyor gibi.

Kaynak: CNBC

Google’ın eski CEO’su ve Alphabet Yönetim Kurulu Üyesi Eric Schmidt, gelecekte internetin ABD yönetimli ve Çin yönetimli olmak üzere iki farklı türünün olacağını düşünüyor. Schmidt Çin’in ekonomik ve teknolojik gelişiminin, Bir Kuşak Bir Yol gibi girişimlerle birlikte diğer ülkeleri de etkisi altına alabileceğini, bu ülkelerin bazı özgürlüklerden vazgeçerek Çin altyapısını kullanmaya başlayabileceğini söyledi.Bir yanıt

Yorumunuz: