Vietnam’ın 10 bin kişilik siber ‘ıslah’ ordusu

İnternet ortamında artan ve hükümetin 'yasalara aykırı' şeklinde nitelendirdiği görüşlerle savaşmak isteyen Vietnam'ın on bin kişilik bir siber savaş birimi olduğu öğrenildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet ortamında artan ve hükümetin ‘yasalara aykırı’ şeklinde nitelendirdiği görüşlerle savaşmak isteyen Vietnam’ın on bin kişilik bir siber savaş birimi olduğu öğrenildi.

Vietnam Halk Ordusu Başkan Vekili Nguyen Trong Nghia, yanlış bilgilerle ve hükümet karşıtı propagandayla mücadele eden özel kuvvetin Force 47 olarak adlandırıldığını söyledi. Birliğin açığa çıkması, Vietnam komünist hükümetinin YouTube ve Facebook’a liderlerin itibarını zedeleyen, parti karşıtı görüşleri yüceltmeyi hedefleyen videoları ve hesapları kaldırması konusunda baskı yapmasıyla gerçekleşti.

VietnamNet’in verdiği bilgilere göre, Vietnam’dan gelen istek doğrultusunda Facebook bu yıl 159 adet hesabı silerken YouTube 4 bin 500 video’yu sitesinden kaldırdı. Vietnam Ulusal Meclisi’nin, teknoloji şirketlerinin ülkedeki sunucularda belirli verileri saklamasını sağlayacak bir siber güvenlik yasası üzerine çalıştığı da edinilen bilgiler arasında. Facebook, Google ve Twitter’ı engelleyen Çin’in aksine Vietnam geçtiğimiz yıllarda aralarında Alphabet Inc.’in de bulunduğu birçok Silikon Vadisi şirketine kapılarını açtı.

Alphabet Inc. ‘kötü’ içerikle mücadele için söz verdi

eMarketer şirketine göre, neredeyse yüzde 60’ı 35 yaşın altında olan Vietnam genç nüfusu sayesinde Vietnam sosyal ağlar konusunda öncü ülkelerden biri haline geldi. Nghia’nın açıklamasına göre Vietnamlıların yüzde 60’ından fazlası çevrimiçi ortamlarda aktif durumda.

Facebook ve YouTube temsilcileri konuya yorum yapma taleplerine henüz yanıt vermedi. Facebook’un hükümetlerin yasal olmayan aktiviteleri şikayet etmesini sağlayan bir sistemi var. Bu sistem sayesinde sahte hesap veya nefret söylemi gibi Facebook’un politikalarını ihlal eden içerikler siteden kaldırılıyor. Hükümetin web sitesinde yer alan bilgilere göre, Alphabet Inc.’in Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Mayıs ayında Vietnam Başbakanı Nguyen Xuan Phuc ile yaptığı görüşmede YouTube’daki ‘kötü’ içerikle mücadele etmek için Vietnam’la iş birliği yapacağına söz verdi.

Kaynak: Bloomberg

İnternet ortamında artan ve hükümetin 'yasalara aykırı' şeklinde nitelendirdiği görüşlerle savaşmak isteyen Vietnam'ın on bin kişilik bir siber savaş birimi olduğu öğrenildi. Vietnam Halk Ordusu Başkan Vekili Nguyen Trong Nghia, yanlış bilgilerle ve hükümet karşıtı propagandayla mücadele eden özel kuvvetin Force 47 olarak adlandırıldığını söyledi. Birliğin açığa çıkması, Vietnam komünist hükümetinin YouTube ve Facebook'a liderlerin itibarını zedeleyen, parti karşıtı görüşleri yüceltmeyi hedefleyen videoları ve hesapları kaldırması konusunda baskı yapmasıyla gerçekleşti. VietnamNet'in verdiği bilgilere göre, Vietnam'dan gelen istek doğrultusunda Facebook bu yıl 159 adet hesabı silerken YouTube 4 bin 500 video'yu sitesinden kaldırdı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği