Devletler Facebook’u ehlileştirdi

Sık sık, daha açık ve birbirine bağlı bir dünya yaratmak istediğini belirten Facebook, hükumetlerin sansür taleplerini karşılayarak kendisiyle çelişiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her fırsatta, daha açık ve birbirine bağlı bir dünya yaratmak üzerine ifadelerde bulunan Facebook, bir yandan da hükumetlerin sansür taleplerini karşılayarak kendisiyle çelişiyor. Sosyal medya devi, salı günü yaptığı açıklamada, Tayland’da bazı içerikleri yerel olarak yasaklayabileceğini belirtti. Tayland hükumeti Facebook’tan 600 adet sayfanın engellenmesini istemişti.

Bir Facebook sözcüsü, Bangkok Post’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hükumetler ne zaman bizimle iletişime geçip bazı içeriklerin engellenmesini istese, o içeriklerin gerçekten yerel kanunları engelleyip engellemediğine bakıyoruz. Eğer böyle bir yasa ihlaliyle karşılaşırsak içerikleri o ülkede ya da bölgede engelleyip, erişmek isteyenlere de engellemenin sebebini açıklıyoruz.”

Hükumet memnun

Taylandlı internet hizmet sağlayıcıları 2015’ten bu yana toplam 6 bin 900 internet sitesinin ya da sayfanın engellenmesini talep etti. Ülkenin Ulusal Yayın ve Telekomünikasyon Komisyonu Genel Sekreteri Takorn Tantasith Facebook’un yanıtının gelecekte yapılacak iş birlikleri için iyiye işaret olduğunu söyledi.

Tayland’ın erişimi engellemeye çalıştığı tek şey Facebook sayfaları değil. Geçtiğimiz hafta, Tayland’ın 64 yaşındaki Kralı Maha Vajiralongkorn’un Almanya’da bir alışveriş merkezinde yarım atlet giyerek dolaştığını gösteren bir video ülkede hızla yasaklanmıştı. Vatandaşların videoyu Facebook üzerinde paylaşması ya da görüntülemesi engellenmişti.

Ülkede, kraliyet ailesinin sözlü, yazılı ya da internet üzerinden eleştirilmesi yasalarla engellenmiş durumda. Facebook daha sonra yaptığı açıklamada videoya erişimin engellenmesi için yetkililerle iş birliği yaptığını açıkladı.

Sadece Tayland değil

Facebook sansürü Tayland’la da sınırlı değil. Çin’de uzun süredir engelli olan sosyal medya platformu, ülkeye giriş yapabilmek için, Çin’de kullanılacak bir sansür aracı geliştiriyor. Facebook ayrıca geçtiğimiz hafta Vietnam hükumetiyle, bazı içeriklerin ülkede engellenmesi için iş birliği yaptığını söylemişti.

Yani, bir daha Facebook’a girdiğinizde bu platformun gerçekten ne kadar ‘açık’ olduğunu ve ‘insanları birbirine bağlamayı’ ne kadar önemsediğini tekrar düşünmenizde fayda var.

Kaynak: Mashable

Her fırsatta, daha açık ve birbirine bağlı bir dünya yaratmak üzerine ifadelerde bulunan Facebook, bir yandan da hükumetlerin sansür taleplerini karşılayarak kendisiyle çelişiyor. Sosyal medya devi, salı günü yaptığı açıklamada, Tayland'da bazı içerikleri yerel olarak yasaklayabileceğini belirtti. Tayland hükumeti Facebook'tan 600 adet sayfanın engellenmesini istemişti. Facebook ayrıcac Çin ve Vietnam'daki sansür çalışmaları içinde hükumetlerle iş birliği halinde.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği