Facebook Çinli muhalifin hesaplarını kapattı

Çinli milyarder Guo Wengui'nin Çin Komünist Partisi yetkilileri arasında yolsuzlukların yaşandığını iddia etmesi sonucu Facebook hesapları kapatıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin hükumetine karşı duruşuyla bilinen ve New York’ta yaşayan Çinli milyarder Guo Wengui, Çin Komünist Partisi yetkililerinin aile üyeleri arasında derin yolsuzlukların yaşandığını iddia etti. Wengui’nin bu iddiasının ardından kendisiyle ilgili iki Facebook hesabı kapatıldı. Facebook Sözcüsü Charlene Chian‘ın açıklamasına göre bir şikayet sonucu yapılan incelemede başkalarının özel bilgilerinin sızdırılması sebebiyle hizmet şartlarının ihlal edildiğine karar verildi. Chian ‘kullanıcıların kendilerini güvende hissetmelerini için kişisel bilgilerin izinsiz olarak yayımlanmasına müsaade edilmediğini’ ifade etti.

Bu ay gerçekleştirilecek toplantı sebebiyle Komünist Parti’nin kamuoyunu etkileyebilecek her söylentiye karşı önlem aldığı belirtiliyor. Başkan Xi Jinping‘in yaptığı değişikliklerle gücünü kanıtlamak istediği için gittikçe sertleştiği iddia ediliyor. Mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın Çin’de engellenmesinin de bunun sonuçlarından biri olduğu kaydediliyor.

Kaynak: New York Times

Çin hükumetine karşı duruşuyla bilinen ve New York'ta yaşayan Çinli milyarder Guo Wengui, Çin Komünist Partisi yetkililerinin aile üyeleri arasında derin yolsuzlukların yaşandığını iddia etti. Wengui'nin bu iddiasının ardından kendisiyle ilgili iki Facebook hesabı kapatıldı. Bu ay gerçekleştirilecek toplantı sebebiyle Komünist Parti'nin kamuoyunu etkileyebilecek her söylentiye karşı önlem aldığı belirtiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği