Çin Whatsapp’ı engelledi

Çin'de WhatsApp kullanımı tamamen engellendi. Geçmişte fotoğraf ve video paylaşımına uygulanan sansür artık metin mesajlarına da uygulanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik araştırmacılarının ifadelerine göre, Çin’de WhatsApp kullanımı tamamen engellendi. Geçtiğimiz aylarda Çin’deki WhatsApp kullanıcılarının video, fotoğraf ya da sesli not gönderemedikleri belirtilmişti. Artık bu yasağın metin mesajlarını da kapsayacak şekilde genişletildiği belirtiliyor.

Symbolic Software araştırmacısı Nadim Kobeissi Çin’in güvenlik duvarını geliştirerek, Whatsapp’ın yazılı mesaj göndermek için kullandığı NoiseSocket protokolünü de engellediğini düşünüyor. Daha önce HTTPS/TLS protokolü engellendiği için fotoğraf ve video gönderimi de engellenmişti. Geçtiğimiz çarşamba gününden itibaren metin mesajlarının da iletilmediği görüldü.

Bu hamle, Çin’de 2009 yılından bu yana yasak olan Facebook’a yeni bir darbe vurmuş oldu. WhatsApp’ın sahibi olan Facebook’un şu anda Çin’de sunduğu tek hizmet, geçtiğimiz ay sessiz sedasız yayımladığı Colorful Balloons adlı fotoğraf uygulaması.

Rakiplerin işine geliyor

Çin’de sansürler, Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi yaklaştıkça artıyor. WhatsApp, kullanıcılarına uçtan uca şifreleme sunduğu için bu sansürlerin hedefi olmuş olabilir. Çin’de tüm kullanıcılarının kişisel verilerini hükumetle paylaşan WeChat adlı uygulama ise 963 milyon aktif kullanıcısıyla Çin’in en popüler mesajlaşma uygulaması. WhatsApp gibi popüler bir servisin piyasadan çıkarılmasıyla WeChat daha da avantajlı hale gelmiş durumda. WhatsApp ise konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Kaynak: The Verge

Güvenlik araştırmacılarının ifadelerine göre, Çin'de WhatsApp kullanımı tamamen engellendi. Geçtiğimiz aylarda Çin'deki WhatsApp kullanıcılarının video, fotoğraf ya da sesli not gönderemedikleri belirtilmişti. Artık bu yasağın metin mesajlarını da kapsayacak şekilde genişletildiği belirtiliyor. Yasağın sebebinin, WhatsApp'ın kullanıcıların mesajlarını uçtan uca şifrelemesi olduğu sanılıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği