Facebook, Instagram ve WhatsApp bir süre kullanılamadı

Facebook sunucuları sebebiyle bu yılın üçüncü büyük kesintisi dün yaşandı. WhatsApp ve Instagram da durumdan etkilendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta birtakım kesintiler yaşandı. Bir sitede sorun olup olmadığını tespit etmeye yarayan Downdetector, dünya genelinde bir sorun olduğunu ancak durumun Doğu Yakası ve Avrupa’da özellikle kötü olduğunu ortaya koydu. The Independent‘ın haberine göre, bazı WhatsApp kullanıcıları fotoğraf, video, sesli mesaj gönderemedi ancak metin mesajları iletiliyordu. Twitter’da dünya genelinde #instagramdown (instagramçöktü) etiketi trend olurken Türkiye’de #çöktü etiketi trendler arasına girdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, “Sorunun farkındayız. Her şeyi eski haline döndürmek için çalışıyoruz. Sorunun kaynağının rutin onarım işlemlerinde yaşanan bir hata olduğunu düşünüyoruz.” dedi. Facebook, Mart ayında da sunucu ayarı değişikliği yüzünden olduğu tahmin edilen büyük bir kesinti yaşamıştı. Bir ay sonra da Facebook, Instagram ve WhatsApp’ı kapsayan diğer bir kesinti yaşanmıştı. Bu son olay, bu yıl yaşanan üçüncü büyük kesintiyi oluşturuyor.

Sorunun giderilmesinin ardından Twitter’daki resmi hesabından açıklama yapan Facebook, “Sorun çözüldü. Yaşanan durumdan dolayı özür dileriz.” ifadelerini kullanırken Instagram da Facebook’un attığı tweet ile aynı ifadeleri kullanarak özür diledi.

Sosyal ağları iş ve iletişim için kullananlar açısından büyük sorun

Sundukları hizmetlerin karmaşık yapısı sebebiyle uygulamalar ve internet siteleri zaman zaman sorunlar yaşayacaktır. Kesintiler kısa sürse bile bu uygulama ve siteleri kullanan çok sayıda insan olduğu için büyük bir sorun haline gelebiliyor. Facebook’ta yaşanan bir kesinti diğer popüler uygulamaları da etkiliyor. Bu uygulamaların milyarlarca kullanıcısı var. Kullanıcılardan bazıları sosyal ağları iş ve iletişim için kullandığından, çevrimdışı olarak geçirdikleri her dakika onları sıkıntıya sokup para kaybetmelerine sebep olabiliyor.

Kaynak: Engadget, The Verge

3 Temmuz günü Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta birtakım kesintiler yaşandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook, "Sorunun farkındayız. Her şeyi eski haline döndürmek için çalışıyoruz. Sorunun kaynağının rutin onarım işlemlerinde yaşanan bir hata olduğunu düşünüyoruz." dedi. Facebook Mart ayında da sunucu ayarı değişikliği yüzünden olduğu tahmin edilen büyük bir kesinti yaşamıştı. Bir ay sonra da Facebook, Instagram ve WhatsApp'ı kapsayan diğer bir kesinti yaşanmıştı. Bu son olay, bu yıl yaşanan üçüncü büyük kesintiyi oluşturuyor. Sorunun çözülmesinin ardından Twitter üzerinden açıklama yapan Facebook ve Instagram, kullanıcılarından özür diledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği