WhatsApp nihayet para kazanmak için hazır

WhatsApp, uygulamayı müşterileriyle iletişim kurmak için kullanan işletmelerden, ilk 24 saatin ardından yazılan her mesaj için para alacak.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

WhatsApp, Facebook tarafından satın alınmadan önce kullanıcılarına bir yılın sonunda servisi kullanmaya devam etmek için standart bir ücret ödemeleri gerektiğini söyleyen bir mesaj gösteriyordu. Facebook satın aldıktan sonra bu mesaj da ortadan kalktı ve uygulamanın para kazanması için herhangi bir yöntem kalmadı. Şimdi, 9 yılın ardından WhatsApp artık para kazanmaya hazır.

Business API’ını genişletmeye hazırlanan WhatsApp böylece şirketlerin platformu kullanarak müşterileri ile iletişim kurmasının üzerinden para kazanacak. Şirketler artık müşterilerine kargo bilgileri ya da uçak biniş kartı gibi bilgileri otomatik olarak gönderebilecek, anında müşteri desteği sunabilecek ve kendi sitelerine ekledikleri ‘sohbet etmek için tıklayın’ butonu üzerinden daima iletişim imkanı sunacak.

Geç cevap veren işletme para ödeyecek

“Para nereden gelecek?” diye soruyorsanız, WhatsApp işletmelerin müşterilerine 24 saate kadar ücretsiz cevap vermesine izin verecek. Ardından mesaj başına ücret ödenecek. Bu ücret ülkeye göre değişecek. API ayrıca Twilio ve Zendesk gibi müşteri ilişkileri yönetim araçlarına da bağlanabilecek.

WhatsApp bu şekilde hızlı bir büyüme sağlayabilir. WhatsApp’in müşterilerine yanıt vermekte geciken işletmelerden kazanacağı paralar aynı zamanda bu işletmeleri deste kanallarını geliştirmeye teşvik edebilir.

Ayrıca müşteriler WhatsApp’i şirketlerin kullandığı diğer iletişim kanallarına tercih edebilir. Telefonda bir müşteri temsilcisine bağlanmak için beklemek, e-postaya cevap beklemek ya da site üzerinden destek talep formu doldurmak müşterilerin ihtiyaçlarını karşılama konusunda yetersiz kalıyor.

Bir yıldır ücretsizdi

Şirket 2017’nin Eylül ayında işletmeler için bir servis uygulaması kullanıma sunmuştu. Uygulama o sırada ücretsizdi ve daha sonra işletmelerin şirketleri için profil oluşturmasına izin veren bir Android uygulamasıyla desteklendi. Böylece şirketlerin müşterilerine daha hızlı cevap vermesine imkan sağlandı.

Uygulama Ocak ayında kullanıma sunulduğunda şirket bu uygulamanın başlangıçta ücretsiz olacağını ancak gelecekte ek ücretler olabileceğini duyurmuştu. 24 saatin sonrasındaki yanıtların yanı sıra WhatsApp birden fazla hizmet temsilcisi için ya da platform üzerinden ulaşılan müşteri sayısına göre ek ücretler alabilir.

Ödeme alma özelliği gelebilir

WhatsApp ayrıca işletmelerin platform üzerinden ödeme almasına izin vererek de gelir elde edebilir. Bu özellik bir süredir Hindistan’da deneniyordu. Ancak yakın zamanda Hindistan yönetimi WhatsApp’e, mevcut 1 milyon test kullanıcısı dışında kişilerden ödeme almak için ülkede ofis açması gerektiğini söyledi.

Bu özellikler sayesinde WhatsApp sonunda 2014’te kendisi için ödenen 19 milyar Dolar’ı sahibine geri kazandırabilir. WhatsApp’in nasıl büyüyeceğini görmek ilginç olacak. Belki de yakın gelecekte, Çin’deki WeChat gibi pek çok farklı noktada WhatsApp bir alışveriş aracı haline gelebilir.

Kaynak: The Next Web

Business API’ını genişletmeye hazırlanan WhatsApp böylece şirketlerin platformu kullanarak müşterileri ile iletişim kurmasının üzerinden para kazanacak. Şirketler artık müşterilerine kargo bilgileri ya da uçak biniş kartı gibi bilgileri otomatik olarak gönderebilecek, anında müşteri desteği sunabilecek ve kendi sitelerine ekledikleri ‘sohbet etmek için tıklayın’ butonu üzerinden daima iletişim imkanı sunacak. WhatsApp işletmelerin müşterilerine 24 saate kadar ücretsiz cevap vermesine izin verecek. Ardından mesaj başına ücret ödenecek. Bu ücret ülkeye göre değişecek.Bir yanıt

  1. Enes avatarı
    Enes

    Dünyanın bir numaralı casusluk uygulaması.

Yorumunuz: