Facebook’un yeni ödeme planları

Facebook geçmişte Farmville, Cityville gibi oyunlardan elde ettiği ödeme gelirlerini Messenger ve WhatsApp üzerinden kazanmaya çalışacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un ödeme geliri, kullanıcıların Farmville ve Cityville gibi masaüstü oyunlara karşı ilgisini yitirmesinden sonra ciddi anlamda geriledi. Şirketin bu oyunlardan elde ettiği ödeme gelirlerine tekrar ulaşıp ulaşamayacağı ise bir soru işareti.

Oyunlardan gelir elde edilecek

Oyunlar mobil platforma taşınınca, Facebook’da Messenger uygulaması üzerinde ‘Instant Games’ (anında oyun) özelliğini devreye soktu. Kasım ayında hayata geçen bu uygulama ile ilgili olarak Messenger’ın yöneticisi David Marcus, zaman içinde şirketin oyun geliştiricilerine para kazanma imkanı sunmanın bir yolunu bulacağını belirterek “Önümüzdeki yıl için amacımız bu” şeklinde konuşmuştu.

Şu anda Messenger oyunları ödeme ya da reklam barındırmıyor. Şirketin gelirlerinin açıklandığı etkinlikte CEO Mark Zuckerberg, Facebook’un bu yıl oyunlara daha fazla yatırım yapacağını söyledi. Oyunlardan gelir elde etme çabalarının da bulunacağını belirten Zuckerberg, bunun yakın gelecekte gerçekleşmeyeceğini de sözlerine ekledi:

“Bu alanda yeterince içeriğiniz ve kullanıcınız bulunmuyorsa, sadece insanların satın aldığı içerikle gelir elde etmeniz mümkün olmaz. Bu yüzden bu ekosistemi beslemek için çok fazla yatırım yapıyoruz. Bu yumurta-tavuk problemini bu şekilde çözmeyi amaçlıyoruz. Ancak bunu 10 yıldan 5 yıla düşürecek bir strateji yok. Bu yüzden 10 yıl alacak gibi görünüyor.”

WhatsApp’a da para aktarım özelliği geliyor

Facebook hala bir ödeme şirketi olmadığını iddia etse de Aralık ayında Avrupa’da ödeme lisansı aldığını belirtmek gerek. Ödeme gelirleri geçtiğimiz çeyrekte yüzde 12 oranında düşen Facebook bu alanda 180 milyon Dolar kazandı. Reklam gelirleri ise yüzde 53 gibi büyük bir artışla 8,6 milyar Dolar’a ulaştı.

Messenger üzerinden kullanıcılar arasında para aktarımı özelliği geçtiğimiz yıl hayata geçirildi ve halen ücretsiz olarak sunuluyor. Zuckerberg benzer bir sistemin, işletmeleri de bünyesine katacak şekilde WhatsApp üzerinde de kullanıma sunulabileceğini duyurdu:

“Daha önce reklamlar ve Messenger konusunda sorduğunuz soru ile ilgili çalışmaları gerçekleştirdik ve işletmelerin kullanabileceği çeşitli yöntemler geliştirdik. Bunları gelecekte Messenger’da WhatsApp’a göre daha fazla göreceksiniz. Ancak işletmelere WhatsApp üzerinden insanlara ulaşma fırsatı vererek git gide artan miktarlarda para akışı dağlamayı planlıyoruz. Bu özellik platform için de oldukça kullanışlı olacak.”

WhatsApp aylık aktif 1,2 milyar kullanıcıya ulaştı. Her gün 50 milyardan fazla mesaj gönderiliyor. Pek çok işletme şimdiden WhatsApp kullanarak müşterilerle etkileşim kuruyor. Bu da platformu ilginç bir ödeme pazarına dönüştürebilir.

Facebook’un geçtiğimiz yıl elde ettiği ödeme ve reklam gelirlerinin karşılaştırması şu şekilde:

Kaynak: Bank Innovation

Facebook'un ödeme geliri, kullanıcıların Farmville ve Cityville gibi masaüstü oyunlara karşı ilgisini yitirmesinden sonra ciddi anlamda geriledi. Şirketin bu oyunlardan elde ettiği ödeme gelirlerine tekrar ulaşıp ulaşamayacağı ise bir soru işareti. Messenger'ı oyunlar için bir platforma çevirmeye çalışan şirket henüz buradan bir ödeme almıyor. Uygulama üzerinden para aktarımı da şimdilik ücretsiz. Öte yandan WhatsApp'ın işletmelerle iletişim ve alışveriş için bir platform haline getirilmesi gündemde. Bu durumda Facebook, WhatsApp üzerinden yapılacak ödemelerden pay alarak önemli bir gelir kapısı oluşturabilir.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği