Facebook Messenger ile ödeme

Facebook Messenger uygulamasının kodları arasında, ödeme özelliğinin ekleneceğine dair ip uçları bulundu. Facebook, ödeme özelliğini daha önce duyurmuştu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un Messenger uygulamasının iPhone versiyonunu inceleyen The Information ekibi kodların arasında, gelecekte tanıtılacak özelliklere dair ip uçları buldu. Messenger’ın önümüzdeki dönemde uygulama içinden alışveriş yapma ve gizli mesajlaşma özellikleri ekleyeceği iddia edildi.

Facebook bugüne kadar kullanıcılarına ödeme yaptıracak uygulamalara mesafeli yaklaşıyordu. Ancak kullanıcı tabanı dünya üzerindeki tüm internet sitelerini kıskandıracak kadar büyük olan Facebook, bu platformu satış yapmak için kullanırsa hem satıcılar hem de müşteriler için online alışverişin boyutunu değiştirebilir.

Yaklaşık 1 yıl önce Messenger ödemelerini tanıtan bir açıklama yapan Facebook bu özelliğin ne zaman hizmete gireceğine dair bir bilgi vermemişti. Konuyla ilgili yayınlanan kısa videoda Messenger’dan para gönderme uygulamasının hızlı, güvenli ve ücretsiz olacağına dikkat çekilmişti.

https://vimeo.com/122342607

Geçtiğimiz Ocak ayında bu sistemin gerçekleşebileceğine dair sinyaller veren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Apple Pay gibi ödeme sistemleri ile anlaşma yaparak uygulama üzerinden ürün satılmasını ve ödeme yapılmasını sağlayabileceklerini açıklamıştı. Ayrıca şirket sayfalarına eklenen “Alışveriş Yap” butonu da bir süredir kullanımda.

Sistemin ne zaman hayata geçeceği ya da nasıl çalışacağı konusunda kesin bir bilgi yok. Ancak bu yönde çalışmaların sürdüğü tahmin ediliyor.

Öte yandan Messenger uygulamasına ‘gizli mesajlaşma’ özelliğinin ekleneceği de iddialar arasında. Bunun Telegram’daki gibi kısa sürede silinen mesajlarla mı olacağı yoksa gizli mesajlaşmaların, listede görünmeyecek şekilde mi düzenleneceği bilinmiyor. Bu tarz konularda, ürün tamamlanmadan yorum yapmaktan kaçınan Facebook, iddialar hakkında da herhangi bir yorumda bulunmadı.

Facebook’un Messenger uygulamasına ödeme ve gizli mesajlaşma özellikleri ekleyeceği iddia edildi. Uygulamanın kodlarını inceleyen ekip, bu özelliklere dair ip ucu bulduğunu açıkladı.Yorumunuz: