Messenger’a da şifreleme geliyor

Facebook'un mesajlaşma uygulaması Messenger yakında kullanıcılarına uçtan uca şifreleme desteği sunmaya başlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birkaç yıl önce, mesajlaşmalarda uçtan uca şifreleme kullanmak sadece internet güvenliği ile ilgilenen insanların bildiği ve kullandığın bir özellikti. Günümüzde ise en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulamaları uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıcılarına sunuyor.

Telegram bu seçeneği ilk çıktığı günden beri sunuyor. En popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp da geçtiğimiz Nisan ayında kullanıcılarının mesajlarını uçtan uca şifreleme ile korumaya başlamıştı. Whatsapp’tan kısa süre sonra internet üzerinden konuşma uygulaması Viber da benzer bir özelliği hayata geçirdi. Google’ın yeni mesajlaşma uygulaması Allo’nun da uçtan uca şifrelemeyi destekleyeceği belirtiliyor.

Facebook Messenger da dahil oluyor

Bu hamlelerin ardından, en yaygın kullanılan uygulamalar arasında sadece Çinli şirketler ve Facebook Messenger bu teknolojiyi kullanmıyordu. Facebook’tan bu hafta yapılan açıklamada, Cuma gününden itibaren bazı kullanıcıların Messenger üzerinde uçtan uca şifreleme özelliğini test edebileceği açıklandı. Facebook bu seçeneği yaz sonu ya da sonbahar başı gibi tüm kullanıcılara sunmayı planlıyor.

900 milyon aktif kullanıcısı ve 1 milyarın üzerinde indirme sayısı ile devasa bir platform olan Facebook Messenger’ın kullanıcılarının mesajlarını şifrelemesi hem mesajlaşma sektörü hem de güvenlik kuruluşları adına çok büyük bir haber. Devlet kuruluşları, mesajlaşmaların şifrelenmesi ve mahkeme kararı olsa bile devletin bu mesajlara erişememesi olayını tepkiyle karşılıyor. Geçtiğimiz döneme damgasını vuran FBI-Apple davasının ardından istihbarat kuruluşları, bu tarz şifreleme özelliklerine karşı oldukça mesafeli. ABD’de bazı senatörler uçtan uca şifrelemenin yasaklanması için yasa teklifinde bulunmuştu.

Varsayılan özellik olmayacak

Facebook yine kendisine ait olan mesajlaşma platformu Whatsapp üzerinde bu özelliği varsayılan olarak sunuyor. Ancak Messenger’ı şirketler ve müşterilerin etkileşimi için ideal bir platform haline getirmek isteyen Facebook, Messenger’da şifrelemeyi sadece talep eden kullanıcılarına sunacak. Kullanıcılar şifrelenmesini istedikleri mesajlarını ‘Gizli Mesaj‘ seçeneği ile gönderecek. Buradan gönderilen mesajlar Facebook ve devlet kuruluşları da dahil olmak üzere kimse tarafından takip edilemeyecek.

Belirli bir süre içerisinde yok olan mesaj  seçeneği de sunacak olan Facebook uçtan uca şifrelemeyi Telegram’ın kullandığına benzer bir şekilde kullanacak. Telegram’dan farklı olarak Facebook kendi şifreleme yöntemini oluşturmak yerine, piyasada kabul gören Signal şifreleme sistemini kullanacak.

GettyImages-186964710-1Facebook, Whatsapp'tan sonra Messenger'a da uçtan uca şifreleme özelliği getiriyor. Whatsapp'tan farklı olarak Messenger'da mesajlar varsayılan olarak şifrelenmeyecek. Dileyen kullanıcılar 'Gizli Mesaj' seçeneğini kullanarak mesajlarının takip edilmesini engelleyebilecek. Bu hamlenin özellikle istihbarat kuruluşlarından tepki çekmesi bekleniyor. 900 milyon aktif kullanıcısı ile Facebook Messenger'ın böyle bir hizmet sunması, mesajlaşma sektöründe mahremiyet kavramını derinden etkileyecek bir gelişme

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği