Facebook Messenger da artık kriptolu

Uçtan uca şifreleme yöntemi geliştiren WhatsApp gibi Facebook Messenger da şifreleme yapmanızı sağlayacak bir güncelleme geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz baharda iletişim ağı tarihinin en büyük uçtan uca şifreleme özelliğini oluşturan Whatsapp, milyonlarca kullanıcısının güvenliğini artırmıştı. WhatsApp’ın sahibi Facebook da bugünlerde Facebook Messenger için uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Facebook sözcülerinden biri verdiği bir röportajda, 900 milyon Facebook Messenger kullanıcısına ‘Gizli Mesajlaşma’ özelliği sunmaya hazırlandıklarını açıkladı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar mesajlarını şifreleyebilecekler. Böylece konuşmayı yapan iki kişi haricinde Facebook ya da güvenlik güçleri konuşmayı okuyamayacak.

Kullanıcılar ilk şifrelenmiş sohbetlerini oluşturduğunda, uygulamadan “Mesajlarınız her zamanki gibi güvenli, fakat Gizli Mesajlaşmalar bir cihaz ile diğer cihaz arasında şifrelenir.” şeklinde bir uyarı geliyor.

Şirketin iOS ve Android yazılım güncellemeleri şifreleme özelliğini resmi olarak duyurmasa da, Messenger uygulamasını güncellediğinizde üst taraftaki “yeni mesaj” butonunun yanında “gizli” seçeneğini de göreceksiniz. Bu özellik sayesinde tıpkı Snap’teki gibi zamanlayıcıyı ayarlayarak mesajların ne zaman silineceğine karar verebilirsiniz. Fakat şifreli ya da zamanlayıcılı mesaj gönderebilmek için mutlaka güncelleme yapmanız gerekiyor.

Signal’in sistemi kullanılıyor

Gizli Mesajlaşmalar, güvenlik camiasında oldukça iyi bir itibarı olan Signal şifreleme sistemini kullanıyor. Facebook bu yeni güvenlik mekanizmasını açıkladıktan sonra geçtiğimiz Haziran ayında beta kullanıcılar üzerinde test etmişti. Google’ın yeni çıkardığı Allo Messenger uygulamasının da şifreleme özelliği mevcut.

Facebook Messenger’ın şifreleme özelliği açık bırakılamıyor. Her bir sohbet için tekrar aktifleştirilmesi gerekiyor. Böyle bir şey yapılmasının sebebi şifreleme özelliği varsayılan olan WhatsApp’ın yaşadığı talihsiz bir olay olabilir: Geçtiğimiz aylarda Brezilya’da yaşanan bir olayda, Facebook yöneticilerinden biri uyuşturucu işine bulaşan suçluları yakalamaya çalışan polislerin şifreli mesajları açmasına yardımcı olmamış ve bu sebeple Brezilyalı yetkililer tarafından tutuklanmıştı.

Kaynak: Wired

WhatsApp geçtiğimiz bahar mevsiminde iletişim ağının en geniş uçtan uca şifreleme özelliğini geliştirerek kullanıcılarının güvenliğini büyük ölçüde artırmıştı. Bugünlerde, Facebook Messenger da şifreleme özelliği geliştirmeye hazırlanıyor. Facebook’un şifreleme özelliği, WhatsApp’ın aksine varsayılan özellik olarak açık bırakılamayacak. Her bir sohbet için aktifleştirilmesi gerekecek. Snap uygulamasında olduğu gibi, zamanlayıcıyı ayarlayarak mesajların bir süre sonra silinmesini sağlamak mümkün.Bir yanıt

Yorumunuz: