Snap’ten ödeme hamlesi gelebilir

Snap düzenleme konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için ödeme lisansı başvurusu yapabileceğini belirtti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snap’in perşembe günü yayınladığı 170 sayfalık ilk halka arz (IPO) tasarısında, kullanıcılar arası ödeme servisi Snapcash için sadece bir paragraf ayrıldı. Şirket düzenleme konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için ödeme lisansı başvurusu yapabileceğini belirtti. Tasarıda şu ifadelere yer verildi:

“Şu anda Snapcash özelliği için bir üçüncü partinin hizmetini kullanıyor olsak da yasalar bazı yargı alanlarında bizi de etkileyebilir. Snapcash kullanımımızdaki evrimin esnekliğini artırmak ve düzenleme konusundaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak adına ABD’de para aktarım lisanslarına başvurmamız gerekebilir. Bu işlem genellikle pek çok bölgenin iç kurallarına da uygun hareket etmeyi gerektirecektir.”

Snap ayrıca Snapcash üzerinden bugüne dek herhangi bir gelir elde etmediğini dile getirdi. Şirket Paypal tarzı kişiler arası ödeme servisini 2014’te kullanıma sokmuş, bu özellik için de Square Cash ile anlaşma imzalamıştı. O dönemde şirket, işletmelere ödeme yapma özelliği için de tescil başvurusunda bulunmuştu.

Alışverişten gelir elde edilebilir

Şirket 2016’daki gelirlerinin yüzde 96’sını üçüncü parti reklamlarından elde ettiğini kaydetti. Reklam gelirlerinin artırılması potansiyel bir parasallaşma yolu olarak görülebilir. Anında satın alınabilen ürünlerin bulunduğu ‘hikayeler’ kullanıcıların Snapchat üzerinden alışveriş yapmasını sağlayabilir ve Snap bu alışverişlerden pay alarak gelir elde edebilir. Ancak, tıpkı Facebook Messenger’da olduğu gibi, kişiler arası para aktarımı ücretsiz kalmaya devam edecektir.

Snap’in perşembe günü sunduğu IPO, şirketin 3 milyar Dolar gelir elde etmeyi beklediğini ve değerlendirmenin 25 milyar Dolar’a kadar çıkabileceğini gösteriyor. Uygulamanın 2016’da toplam 158 milyon aktif kullanıcısı bulunuyordu.

Kaynak: Bank Innovation

Snap, kişiler arası para aktarım uygulaması Snapcash'ten herhangi bir ödeme almıyor.  Ancak şirket önümüzdeki dönemde, düzenlemeler konusunda sıkıntı yaşanmaması için ABD'de ödeme lisansı alabileceğini duyurdu. Bu lisans aynı zamanda şirketin Snapchat üzerinden ürün satmasına ve bu ürünler için yapılacak ödemelerden pay almasına yardımcı olabilir. Snap şu anda gelirlerinin yüzde 96'sını reklamlardan elde ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği