Snap CEO’su geçen yıl 637 milyon Dolar bonus kazandı

Snap CEO'su Evan Spiegel, yakın zamanda aldığı bir ödemeyle bu zamana dek en çok ödeme alan üçüncü CEO oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snap geçtiğimiz yıl halka arz edildiğinden bu yana yatırımcılarına çok fazla para kazandırmadı. Ancak şirketin CEO’su Evan Spiegel, şirketten yüklü bir maaş aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarına göre Spiegel şirketin halka arzı sırasında 37 milyon 447 bin 817 sınırlı hisse senedi almıştı. Bu hisseler 636,6 milyon Dolar değerinde. CEO’nun geçtiğimiz yılki maaşı 98 bin Dolar’dı. Ayrıca diğer gelirlerden 1 milyon Dolar’ın üzerinde kazanç sağladı. Yani Spiegel 2017 yılından toplamda 638 milyon Dolar’lık bir kazançla ayrıldı.

Tarihin en çok ödeme alan üçüncü CEO’su

Bu para oldukça fazla ama Spiegel’in Snapchat’in kurucusu olduğu düşünüldüğünde bu parayı hak etmediğini de söyleyemeyiz. Yine de bir CEO’nun bu kadar kazanması alışılmış bir durum değil. Spiegel bu ödeme ile birlikte tarihin en çok ödeme alan üçüncü CEO’su oldu. Tüm bu kazanç ise Spiegel’in 4 milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilen toplam servetinin sadece küçük bir parçası.

Snap yüklü ödemeleri sadece CEO’suna yapmadı. Şirketin Strateji Yöneticisi Imran Khan da 100 milyon Dolar’ın üzerinde ödeme aldı. Yeni Genel Danışman Michael O’Sullivan da yarım yıldan kısa bir süre için yaklaşık 17 milyon Dolar kazandı. Eski Genel Danışman Chris Handman ise 2017’nin ilk 7 ayı için 54 milyon Dolar aldı.

Öte yandan, Snap’in borsa değeri bu hafta içinde ciddi bir düşüş yaşadı. Bir Citi analisti, uygulamanın yeni tasarımı hakkında kötü yorumlarda bulununca düşüş oldukça hızlı oldu. Pek çok kişiye göre ise düşüşün sebebi, Kylie Jenner’ın Snapchat’e olan ilgisini kaybettiği yönünde attığı tweet’ti. Jenner bu konuyu dile getiren en ünlü kişilerden biri olabilir ancak hafta içinde milyonlarca başka kişi de Snap’i benzer şekilde eleştirdi.

Kaynak: Tech Crunch

Snap'in CEO'su Evan Spiegel, 2017 yılından toplamda 638 milyon Dolar’lık bir kazançla ayrıldı. Spiegel, Snap'ten aldığı son ödeme ile birlikte tarihin en çok ödeme alan üçüncü CEO’su oldu. Tüm bu kazanç Spiegel’in 4 milyar Dolar civarında olduğu tahmin edilen toplam servetinin sadece küçük bir parçası.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği