Snapchat sanat ve artırılmış gerçeği birleştirmeyi deneyecek

Snapchat, artırılmış gerçeklik sayesinde Jeff Koons adlı sanatçının heykellerini dünyanın farklı yerlerindeki park vb. yerlere yerleştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snap, geçtiğimiz günlerde art.snapchat.com adresinde bir geri sayım başlatarak merak uyandırmıştı. Sitede sanatla ilgili tek unsur Central Park’ta çimlerde oturan bir grup insan fotoğrafıydı. Fakat yazılım mühendisi ve Twitter kullanıcısı Jonah Grant, projeyi sızdırarak sırrı bozdu. Snapchat’in gizlediği şeyin Jeff Koons adlı sanatçının heykellerinin farklı bir versiyonu olduğu anlaşıldı.

Grant, daha sonra YouTube’dan kaldırılan bir video yayımladı. Ayrıca farklı parklarda çekilen, artırılmış gerçeklik heykel örneklerinin ekran görüntülerini paylaştı. Snap’in uygulamadaki filtrelerinde sanatçılara yer verdiği zamanlar olmuştu fakat artırılmış gerçeklik anlamında bugüne kadar pek bir şey yapmamıştı.

Katılımcılara açık

Grant’ın paylaşımlarından sonra Snap bir yorumda bulunmadı. Salı günü geldiğinde ise Snap’in CEO’su Evan Spiegel Los Angeles’ta bir etkinliğe katıldı. Spiegel, “Snapchat’te sanatçıların kendi kişisel alanları olmasını istiyoruz.” dedi. Dünyanın farklı yerlerindeki parklarda ve belirli yerlerde Koons’un eserlerini artırılmış gerçeklik ile inşa edeceklerini söyledi. Bu, üç boyutlu dünya lensleri ve dans eden Bitmojiler gibi Snapchat’in halihazırdaki artırılmış gerçeklik çalışmalarının devamı gibi görünebilir fakat Spiegel amaçlarının Snap’i bir şirket olarak öne çıkarmak olduğunu söylüyor. “Bu devasa heykelleri dünyanın herhangi bir yerine yerleştirmek, gençlerin kendi yaratıcı taraflarını fark etmelerini sağlayabilir.” diyor. Spiegel başka sanatçıların da projeye katılıp katılmayacağı hakkında yorumda bulunmadı fakat ilgilenen sanatçılar için art.snapchat.com adresinde bir link bulunuyor.

Kaynak: Mashable

Snapchat, artırılmış gerçeklik sayesinde Jeff Koons adlı sanatçının heykellerini dünyanın farklı yerlerindeki park vb. yerlere yerleştiriyor. Snap’in uygulamadaki filtrelerinde sanatçılara yer verdiği zamanlar olmuştu fakat artırılmış gerçeklik anlamında bugüne kadar pek bir şey yapmamıştı. Salı günü Snap’in CEO’su Evan Spiegel, dünyanın farklı yerlerindeki parklarda ve belirli yerlerde Koons’un eserlerini artırılmış gerçeklik ile inşa edeceklerini söyledi. Spiegel başka sanatçıların da projeye katılıp katılmayacağı hakkında yorumda bulunmadı fakat ilgilenen sanatçılar için art.snapchat.com adresinde bir link bulunuyor.Bir yanıt

Yorumunuz: