Snapchat’in yeni ‘Dünya Lensleri’

Snapchat'in yeni özelliği World Lenses (Dünya Lensleri), daha önce yüz filtreleriyle gördüğümüz artırılmış gerçeklik uygulamalarını çevremize taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Snapchat, uygulamasını kullanmak isteyenlere yüz filtrelerinden daha farklı yeni yöntemler sunuyor. ‘World Lenses’ (Dünya Lensleri) adı verilen yeni özellik, telefonunuzun kamerasıyla çevredeki nesnelerin üzerine üç boyutlu, artırılmış gerçeklik ögeleri yerleştirmenizi sağlıyor. Bu özellik, artırılmış gerçeklik tanımına yüz filtrelerinden çok daha fazla uyuyor.

Snap bu özelliği tanıtırken ‘artırılmış gerçeklik’ ifadesini kullanmıyor. Büyük ihtimalle teknik tabirlerden uzak durmak isteyen Snap daha çok bu özelliğin nasıl kullanılacağına odaklanarak “dünyayı boyayın’ ve ‘3 boyutlu deneyimler’ gibi ifadelere yer veriyor. Özelliğin tanıtım videosunda ise hepimizin geçtiğimiz yıl Pokemon Go’dan alışkın olduğu, gerçek dünya üzerine yerleştirilmiş sanal görüntüler görülüyor. Bu da tam olarak artırılmış gerçekliğin tanımı.

Kullanımı çok kolay

Snap’in tanıtım videosunda, bu özelliğin QR kodu ya da diğer kullanışsız yöntemlere ihtiyaç duyulmadan kullanılabildiği görülüyor. Görseller, kameranın o anda çektiği görüntünün üzerine sorunsuzca yerleştirilebiliyor. Özelliği kullanmak için, telefonun arka kamerasını kullanırken ekrana dokunmak yeterli (ön kamera açıkken ekrana dokunursanız yüz filtreleri çıkıyor). Snap ‘Dünya Lensleri’nin de günlük olarak güncelleneceğini belirtiyor.

Bu özellik Snapchat’in popülaritesini artıracak eğlenceli ve dikkate değer bir eklenti gibi duruyor. Ancak Snap’in rakiplerinin de bu özellikleri görüp kopyalaması çok uzun sürmeyecektir. Yine de Snap buradan ciddi bir reklam geliri elde edebilir. Başlangıçta ise sponsorlu bir Dünya Lensi kullanılmayacak.

Kaynak: TechCrunch

Snapchat, uygulamasını kullanmak isteyenlere yüz filtrelerinden daha farklı yeni yöntemler sunuyor. 'World Lenses' (Dünya Lensleri) adı verilen yeni özellik, telefonunuzun kamerasıyla çevredeki nesnelerin üzerine üç boyutlu, artırılmış gerçeklik ögeleri yerleştirmenizi sağlıyor. Bu özellik, artırılmış gerçeklik tanımına yüz filtrelerinden çok daha fazla uyuyor.

https://youtu.be/K6x44v8prFA

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği