Pokemon Go listeleri sallıyor

Nintendo'nun en popüler oyunlarından Pokemon'un akıllı telefon oyunu Pokemon Go, çıktığı günden itibaren hem borsayı hem de sosyal medyayı sallıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cuma günü uzun süredir beklenen akıllı telefon oyunu Pokemon Go‘nun yayınlanması ile birlikte, Japon oyun şirketi Nintendo’nun hisseleri tavan yaptı. Konsol satışlarının azalmasından endişe eden Nintendo yıllardır akıllı telefon oyunu üretmemek için ayak diretiyordu. Oyun dünyasının en bilinen karakterleri Super Mario ve Pokemon’un bugüne dek akıllı telefon oyunu bulunmuyordu. Sonunda yatırımcılar tarafından ikna edilen Nintendo Pokemon için bir artırılmış gerçeklik oyunu hazırlamaya ikna oldu.

Bu yılın Mart ayında Miitomo adlı bir akıllı telefon oyunu yayınlayan Nintendo bekleneni verememişti. Ancak Çarşamba günü Pokemon Go’nun ABD’de yayınlanmasının ardından, oyun kısa sürede Apple’ın App Store’unda birinci sıraya yerleşti. ABD’den bir gün önce Yeni Zelanda ve Avustralya’da piyasaya sürülen oyunun yakında Japonya’da da kullanıma sunulması bekleniyor. Ancak milyonlarca oyuncu, oyunun kendi ülkesine gelmesini beklemeden indirebilmek için Avustralya ve Yeni Zelanda uygulama dükkanlarından sahte adreslerle hesaplar açtı. Ya da Android kullanıcıları, internette paylaşılan .apk dosyalarını telefonlarına indirerek oyunu oynamaya başladı.

https://youtu.be/GQgbXJub-IQ

Oyunla ilgili çoğu inceleme olumlu görüş bildiriyor. Oyundaki bazı küçük hataların ve sunucu yetersizliğinin yakında giderilmesi planlanıyor. Oyunun yayınlanması ile birlikte Nintendo’nun hisseleri yüzde 10 artış göstererek son iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Böylece şirketin pazar değeri 23 milyar doları buldu.

1eae60fbb44ba44cdcd89064ffbaacef

Oyun içi alışverişler beklenenin üstünde

Oyuncuların Pokemon arayıp yakalamaya çalıştığı oyun ücretsiz ancak oyun içi satın alma seçenekleri sunuyor. Pokemon’ları geliştirmek ve daha fazla Pokemon yakalayabilmek için oyunun mağazasından farklı eşyalar satın alınabiliyor.

Macquire Securities “Oyunda beklediğimizden çok daha fazla para akışı oldu. Oyuncular Pokemonları topladıkça, daha fazla Pokemon depolamak, geliştirmek ve savaştırmak için para harcamak gerekiyor.” şeklinde açıklama yaptı. Ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda’da yapılan alışverişlerin genellikle pek çok kullanıcının yaptığı küçük alışverişler olduğu belirtildi.

Şirket Mart 2017’de biten finansal yıl içerisinde, akıllı telefonlar için dört ayrı oyun daha çıkarmayı planlıyor. Mobil oyunların şirkete yıllık 450 milyon dolar kazandıracağı tahmin ediliyor. Nintendo ayrıca 2017’nin Mart ayında yeni oyun konsolunu da tanıtmayı planlıyor.

Başarının sırrı ne?

Nintendo’nun Pokemon Go ile bu kadar başarılı olması aslında tesadüf değil. Oyunun arkasında yıllardır Pokemon oyunları üreten, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi var. Nintendo’nun tecrübesi, daha önce Ingress adlı benzer bir mobil oyunla bilinen Niantic Games’in tecrübesi ile birleşince ortaya Pokemon Go çıktı. Oyunun mekanikleri ne yaptığını bilen oyun üreticileri tarafından yapılan detaylı incelemelerden sonra belirlendi.

Tabii ki Pokemon oyunları oynayarak ve televizyonda Pokemon çizgi dizisini izleyerek büyüyen bir neslin gerçek dünyada Pokemon yakalama deneyimini tecrübe etmek için çok hevesli olması da oyunun başarısındaki en büyük etkenlerden. Ayrıca Pokemon Go bugüne kadar artırılmış gerçekliği en etkili şekilde kullanan oyunlardan birisi. Oyunda Pokemon’ları gerçek dünyada görmek ve fotoğraflarını çekmek mümkün. Twitter ya da Instagram’da yapacağınız küçük bir aramayla son bir kaç günde ne kadar çok Pokemon fotoğrafı paylaşıldığını görebilirsiniz.

3045687-3026698-pokémon+go+logo+copyKonsol satışlarının etkilenmesinden endişe ederek popüler oyunlarını akıllı telefonlarda kullanıma sunmayan Nintendo'nun mobil platform için yaptığı ilk Pokemon oyunu Pokemon Go, piyasaya çıktığı günden itibaren büyük etki yarattı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarla herkesin dilinde olan oyun Nintendo'nun hisselerini de son iki ayın zirvesine çıkardı. Hisselerinin değeri bir anda yüzde 10 artış gösteren Nintendo, mobil oyunlardan bu yıl 450 milyon dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği