Pokemon Go’nun yarattığı meslekler

Pokemon Go çılgınlığı sadece oyuncularda değil girişimcilerde de hareketlilik yarattı. Oyunun etrafında yeni bir finansal ekosistem oluştu.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nintendo’nun gündemi sallayan yeni mobil oyunu Pokemon Go sadece bir oyun çılgınlığı değil; kendi finansal ekosistemini yaratan büyük bir pazar. Dünya çapında insanlar sadece Pokemon Go oynamıyor, bu oyuna özel ürün ve hizmetlere her gün bir yenisi ekleniyor. Sadece iki hafta içerisinde girişimciler Pokemon Go üzerinden para kazanmanın pek çok farklı yolunu buldu.

Oyun dünyasında (özellikle hesap ve oyun içi eşya satarak) para kazanmak çok da yeni bir durum değil. Ancak oyun Pokemon Go gibi gerçek dünyaya yayılıyorsa pek çok yeni imkan da doğuyor. Bu sebeple kısa sürede Pokemon Go etrafında büyüyen bir ekonomi oluştu. Bu ekonominin oyunun popülerliğine yaptığı katkı da üreticilerin her geçen gün daha zengin hale gelmesini sağlıyor. Pokemon Go sayesinde Nintendo şu anda Sony’den daha değerli bir şirket haline geldi. Şirketin borsa değerindeki artış ekonomiden hiç anlamayanların bile fark edebileceği bir grafik çiziyor.

Screenshot_1
Pokemon Go’nun piyasya sürülmesi ile birlikte Nintendo’nun hisseleri yüzde yüzün üzerinde artış göstererek 17,50 dolardan 37,37 dolara kadar çıktı.

Seyahat hizmetleri

Özel araçla seyahat hizmeti veren Uber’in bir benzeri olarak ‘Pokemon Go için Uber’ hizmeti sunan bir girişimci saati 20 dolara size özel arabayla Pokemon yakalama servisi sunuyor. Craigslist sitesi üzerinden verilen ilanda aynı hizmetin iki kişi tarafından satın alınması halinde kişi başı saati 17 dolardan Pokemon gezintiler satın alınabileceği belirtiliyor.

Hizmetler bununla sınırlı değil. Uber ile gezinmek fazla lüks geliyorsa, New York’ta gezinen Pikachu gibi boyanmış bir otobüsle Pokestop başına 0,99 dolar ödeyerek seyahat edebiliyorsunuz. Bu otobüsü Pokemon Salonu (Gym) ele geçirmek amacıyla kullanmak için 24,99 dolar, içinden Pokemon çıkan yumurtaları çatlatmada kullanmak için ise 49,99 dolar ödemeniz gerekiyor. Sürücü yanında 20. seviye hesapları olan üç telefon getirdiğini de söylüyor. Üç telefonda üç farklı takıma ait (Mystic-mavi, Instinct-sarı, Valor-kırmızı) hesaplar bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca otobüste kendi telefonunuzu şarj edebilmeniz için şarj istasyonları da bulunuyor. 24 saat aralıksız çalışan bu otobüse 18 yaşından küçüklerin saat 23:30’dan sonra binebilmek için velisinden izin almış olması gerekiyor.

Eğer otobüse binmek çok meşakkatli geliyorsa birisine sizin yerinize yürümesi için para verebilirsiniz. Bu kişiler Pokemon Go hesabınızı gezintiye çıkarıp yumurtaları sizin yerinize çatlatıyor. 2 kilometrelik yumurtalar için 2 dolar, 5 kilometrelik yumurtalar için 5 dolar, 10 kilometrelik yumurtalar içinse 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

Hileler

Eğer tüm bunlar için fazla tembelseniz ve kurallara aykırı hareket etmekte sorun görmüyorsanız yine Craigslist üzerinden telefonunuza, GPS sistemini kandırarak geziyormuşsunuz gibi görünmenizi sağlayacak yazılımları 10 dolara yükletebilirsiniz. Böylece oyunu oturduğunuz yerden oynayabilirsiniz. Ancak bu tarz hileler oyunun üreticisi Niantic şirketi tarafından yasaklandığı için, fark edilirseniz oyundan kalıcı olarak atılabilirsiniz. Buna da bir çözüm bulan hileciler, uzun ya da kısa vadede engellenme riskini ortadan kaldıran bir yazılımı da 199 dolara satıyor.

Bir başka hacker ise 20 dolara sınırsız Poketopu sunmayı vaat ediyor. Ancak yine de etrafta gezinmeniz gerekiyor.

Hesabınızı satın

Pokemon Go sadece para harcamakla ilgili değil. Oyunu oynayarak para da kazanabilirsiniz. Oyunun en üst seviyelerine hiç uğraşmadan çıkmak isteyenler, Ebay sitesinden 600 dolara satılan 19, 20, 21 seviyelik hesapları satın alarak oyuna hızlı bir giriş yapabiliyor.

Eğer 5. ya da 10. seviyede bir hesap istiyorsanız bazı satıcılar hesabı dilediğiniz şekilde düzenleyip size sunabiliyor. Bir girişimci ise tüm Pokemon hizmetlerini bir arada toplamak için oluşturduğu www.poketree.com adresini 599 dolardan satışa sunuyor. Eğer kendi Pokemon pazarınızı sıfırdan oluşturmak istiyorsanız eBay üzerinden pokemongoamerica.com adresini 2,999 dolara satın alabilirsiniz.

Reklam

İşletmeler için de Pokemon Go büyük bir gelişme sağladı. İngiltere’de GSM şirketi Three, ‘yiyebildiğin kadar ye’ adını verdiği sınırsız veri kullanımı paketini Pokemon go üzerinden tanıtıyor.

Aynı şekilde T-Mobile da Pokemon Go kullanıcılarından oyun için yıl sonuna kadar veri ücreti almayacağını açıkladı.

Yerel barlar ve küçük işletmeler de yakınlarındaki Pokestopları reklam yapmak için kullanıyor. New York’taki Village Pourhouse adlı işletme ‘Manhattan’ın en büyük Pokemon Go buluşması’ etkinliği için 5 dolarlık Pokemon kokteylleri hazırladı. Pek çok başka işletme de oyunda önemli noktalarda bulunmanın verdiği avantajı, müşteri çekmek için kullanıyor.

Tüm bunlar sadece bir başlangıç Şimdilik amatör girişimler halinde yürütülen bu çalışmalar, oyunun üreticisi Niantic tarafından profesyonel hale getirilecek. Şirket bazı noktaları sponsorlu hale getirme planları bulunduğunu açıkladı. Şirketin benzer bir mantıkla çalışan önceki oyun Ingress’te de bu tarz uygulamalar bulunuyordu. Son olarak, oyunun Japonya’da kullanıma sunulmasının McDonalds sponsorluğunda gerçekleşeceği açıklandı. Yakında içinden Pokemon çıkıyor diye McDonalds’ta hamburger yemeye başlayabilirsiniz.

Kaynak: Mashable, Mashable

pokemon pikacu

Pokemon Go oyununun yaygınlaşması ile birlikte girişimciler oyun üzerinden para kazanmak için harekete geçti. Bazı girişimciler oyuncuların Pokemon yakalaması için araç servisi sunarken bazıları da sizin yerinize yürümeyi teklif ediyor. Kimi hackerlar kuralların dışına çıkarak oyunun gezmek zorunda kalmadan oynanmasını sağlayan yazılımlar geliştiriyor. Başka oyunlarda görülen hesap geliştirip internet üzerinden satma yöntemi Pokemon Go’da da kullanılıyor. Bazı girişimciler ise tüm bu hizmetlerin bir arada bulunacağı internet siteleri geliştirip buradan para kazanmayı planlıyor.3 yanıt

 1. remzi akay avatarı
  remzi akay

  Ayrıca internette sahibinden ve ikinci el pokemon karakterleri ve hesaplarının satıldığı http://www.ilankedisi.com/pokemon-go-ilanlari gibi sitelerde yayına girdi. Bu bilgiyede yer vereblir misiniz haberde :)

 2. Onur avatarı
 3. Erdi Şener avatarı
  Erdi Şener

  Türkiye’de de büyük bir market zinciri resmi olarak pokemon go reklam işine el atmış sanırım.

  https://postimg.org/image/muq7hyf69/

Yorumunuz: