Nintendo NX seneye geliyor

Nintendo, yeni konsolu NX'i ve yeni Legend of Zelda oyununu 2017'nin mart ayında satışa sunacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon oyun ve konsol üreticisi Nintendo önümüzdeki yıl 800 bin adet Wii U ve 5 milyon adet Nintendo 3DS satmayı planlıyor. Bu rakamlar geçtiğimiz yıllara göre oldukça düşük. Ancak yatırımcıların gözünü korkutmamak için şirket yeni konsolu Nintendo NX’i önümüzdeki yıl piyasaya süreceğini açıkladı. Şirket böylece yavaşlayan satışları hızlandırarak yeni bir ivme yakalamayı amaçlıyor.

Yeni konsolun Mart 2017’de satışa çıkması planlanıyor. NX’e dair net bilgiler olmasa da ilginç fikirler ortaya atılıyor. Yeni konsolun kumandalarının üzerinde kendi ekranı bulunacağı ve NX’ten bağımsız olarak taşınabilir oyun konsolu olarak kullanılabileceği öngörülüyor. Nintendo’nun son taşınabilir oyun konsolu 3DS piyasaya çıkalı 5 yıl oldu ve yeni bir taşınabilir konsol çalışmasından bahsedilmiyor. Bu sebeple NX’in kumandasının yeni taşınabilir konsol olması fikri kulağa mantıklı geliyor.

Nintendo kendi oyunlarına güveniyor

Nintendo Wii U, şu anda en büyük rakipleri Playstation ve Xbox ile rekabet etmekte zorlanıyor. Ayrıca oyun üreticileri için de bu iki platform ve tabii ki bilgisayarlar öncelikli durumda. Nintendo yavaş yavaş bu yarışın dışında kalıyor gibi görünüyor. O yüzden NX’in getireceği harekete şirketin ihtiyacı var.

Öte yandan şirketin en büyük gelir kaynaklarından biri olan taşınabilir konsollar da yerini yavaş yavaş akıllı telefonlara bırakıyor. Oyun severler dışarıda oyun oynamak için akıllı telefonlarını terih ediyorlar. Ancak Nintendo, Super Mario, Pokemon, Legend of Zelda gibi efsane serileriyle hala taşınabilir konsollarını çekici kılabiliyor. Bu yıl içinde piyasaya çıkacağı açıklanan Pokemon Go oyunu ile Nintendo’nun akıllı telefon pazarına da adım atması bekleniyor. Ancak yine de bir Nintendo konsol satın almak için oldukça fazla sebep var.

Bu durumun farkında olan Nintendo, yeni Legend of Zelda oyununu yeni konsolla birlikte piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu, eski kullanıcılar düşünüldüğünde mantıklı bir hamle gibi duruyor. Ancak tabletlerde Minecraft oynayarak büyüyen yeni nesil için ne kadar çekici olarak onu bekleyip görmek gerekiyor.

Nintendo yeni oyun konsolu NX'i 2017'nin Mart ayında, yeni Legend of Zelda oyunu ile birlikte satışa sunacağını açıkladı. Yeni konsolun kumandalarının, NX'ten bağımsız bir şekilde, taşınabilir oyun konsolu olarak kullanılabileceği konuşuluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği