Nintendo’dan ‘ikisi bir arada’ konsol

Nintendo’nun üzerinde çalıştığı, NX kod adıyla bilinen son konsolunun hem mobil olarak hem de televizyona bağlı olarak kullanılabileceği iddia ediliyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nintendo’nun merakla beklenen yeni konsolu ile ilgili resmi açıklamalar sınırlı bilgi sağlasa da Eurogamer’ın farklı kaynaklara dayandırdığı iddiaya göre NX kod adlı yeni konsol hem taşınabilen hem de evde televizyona bağlı olarak kullanılabilen bir cihaz olacak.

Yeni konsolun bu özelliği ile konsol pazarını değiştirebileceği düşünülüyor. Şimdiye dek Nintendo DS ya da Gameboy gibi çok popüler taşınabilir oyun konsolları üreten şirket, televizyona bağlı olarak kullanılan Wii konsoluyla da oldukça başarılı olmuştu. Bu iki teknolojinin birleştirilmesi ise oyunseverler için tek bir konsol satın alarak kesintisiz oyun keyfi yaşama imkanı sunabilir.

Oyunlar için kartuş kullanılacak

NX’in ayrıca oyunlar için CD yerine kartuş kullanmayı planladığı iddia ediliyor. Bu iddia da taşınabilir bir cihaz üretileceği fikrini doğrular nitelikte. Ancak eski taşınabilir konsollara sahip olanlar, kartuşlarını yeni cihazda kullanamayacak. Diğer konsolların aksine Nintendo NX, eski oyunları desteklemeyecek.

NX ile birlikte Legend of Zelda: Breath of the Wild oyununun ve SEGA’nın geliştirdiği Project Sonic oyununun satışa sunulacağı ifade ediliyor.

Kumanda kolları da değişiyor

Bir başka değişikliğin de kumanda kollarında yaşanması bekleniyor. Mobil kullanım için üzerinde kendi ekranı bulunacak konsolun kumanda kolları da ekranın iki yanında bulunacak. Cihaz evde kullanılacağı zaman ise ekranın iki yanındaki kollar çıkarılarak iki farklı oyuncu tarafından kullanılabilecek.

Bu değişikliklerle birlikte bazı soru işaretleri gündeme geliyor: Cihazın şarj kapasitesi dışarıda oynamaya ne kadar müsaade edecek? Evde kullanımda sıradan konsollara göre bir performans düşüklüğü gözlenecek mi? Yoksa NX her iki görevi de hakkıyla yerine getirebilecek mi?

Konsolun 2017’nin Mart ayında piyasaya sunulması bekleniyor. Resmi bir açıklama olmadığı taktirde o tarihe kadar bu soruların cevabını tam olarak bilebilmemiz mümkün değil.

Kaynak: Polygon, TechCrunch, Eurogamer

Nintendo’nun NX adıyla bilinen yeni konsolunun taşınabilir özelliğinin de olması bekleniyor. Böylece evde televizyona bağlı olarak oynanabilen oyunlara mobil olarak da devam edilebilecek. Üzerinde kendi ekranı bulunacak olan konsolun oyunlar için kartuş kullanacağı ifade ediliyor.Bir yanıt

Yorumunuz: