Efsane konsol NES geri dönüyor

Nintendo’nun bir döneme damgasını vurmuş oyun konsolu NES, yeni ve daha küçük bir tasarımla 11 Kasım tarihinden itibaren raflarda yerini alacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nintendo’nun efsane oyun konsolu NES, 2016 yılında yeni tasarımıyla geri dönüyor. Bir dönemin en popüler oyun konsolu olan ve Super Mario, Pacman, Legend of Zelda gibi video oyunu tarihine adını yazdırmış oyunların geniş kitlelerce oynanmasını sağlayan konsolun yeni modeli, NES Classic Edition 60 dolardan satılacak.

Nintendo Entertainment System (Nintendo Eğlence Sistemi) ya da kısa adıyla NES, 1985’te ilk kez piyasaya çıkmış ve 1990’ların sonuna kadar güncelliğini korumuştu. Bugün 20’li yaşların sonunda ya da 30’larının başlarında olan pek çok kişi, bu konsolda oyunlar oynayarak büyüdü. Artık yetişkin olan eski kullanıcılarına nostalji yaşatmak isteyen (ve böylece para kazanmayı amaçlayan) Nintendo, çok sevilen konsolunu daha küçük bir tasarımla yeniden piyasaya sürme kararı aldı.

11 Kasım’da satışta

NES Classic Edition, 11 Kasım’dan itibaren Amazon, Bestbuy ve Target üzerinden satışa sunulacak. İçinde 30 adet NES oyunu bulunan konsol, tek kontrol kolu ile satılacak. İkinci kol ise 10 dolara satın alınabiliyor.

Konsolla birlikte, yukarıda adı geçen klasik oyunların yanı sıra; Donkey Kong, Metroid, Final Fantasy, Excitebike, Galaga ve geçmişimizde güzel anılarla hatırladığımız pek çok farklı oyun da veriliyor. Oyun kartuşu ve kartuş girişi bulunmayan konsol, içinde yüklü olarak gelen 30 oyunla kullanılabiliyor.

NES Classic Edition, orijinal konsolun en büyük problemlerinden birisini de çözüyor. NES ile oyun oynarken kaydetme seçeneği bulunmadığı için, ilk seviyeden başlanılan oyunu tek seferde son seviyeye kadar oynayabiliyor olmak gerekiyordu. Bazı oyunlar, yeni seviyeler için oyuncuya bir kod vererek bir nevi ‘checkpoint‘ (kontrol noktası) yaratsa da bu kodları akılda tutmak ve sadece iki butonu olan bir kontrol koluyla girmeye çalışmak oldukça zor bir işlemdi. Yeni konsolda oyundaki ilerlemeler kaydedilebiliyor. Böylece oyuncular bir sonraki oynayışlarında, kod girmeden sadece eski oyunu yükleyip kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.

Nintendo yeni konsolun koleksiyoncular ya da oyun oynamayı seven kişiler için iyi bir hediye olacağını belirtiyor. Bu oyunların çoğunun bugün tarayıcı üzerinden oynanabildiği göz önünde bulundurulursa, 60 dolar (180 lira), 30 yıllık bir konsol için kulağa pahalı gelebilir. Ancak ‘o eski güzel günlere’ dönmek isteyenler için NES Classic Edition doğru tercih olabilir.

Nintendo, bundan 20-30 yıl önce yaşanan güzel anıları geri getirmek (ve bunun üzerinden para kazanmak) için bir dönem oldukça popüler olan oyun konsolu NES’i yeni bir tasarımla tekrar piyasaya sürüyor. NES Classic Edition adı verilen yeni konsol, aralarında Super Mario, Legend of Zelda ve Pacman’in de bulunduğu 30 NES oyunu ile birlikte, 11 Kasım’dan itibaren tanesi 60 dolara satışa sunulacak.5 yanıt

Yorumunuz: