NES Classic’e veda

Nintendo yayınladığı açıklamada geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü NES Classic Edition'ın dağıtımını Nisan ayından sonra durduracağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nintendo geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü NES Classic Edition adlı konsoluyla oldukça büyük bir başarı yakaladı. Ancak tüm iyi şeyler gibi bunun da sonu geldi. Şirket yayınladığı açıklamada bu yıl Nisan ayından sonra bir daha NES Classic Edition dağıtımı yapmayacağını açıkladı.

Bu açıklama üretimin tamamen bittiği anlamına gelmiyor ancak şirketin bir diğer açıklamasında “NES Classic Edition uzun soluklu bir proje olarak planlanmamıştı ancak yüksek talep sebebiyle fazladan birkaç dağıtım yaptık.” demişti. Yani Nintendo, kullanıcılarına “Eğer bu dağıtımlar sırasında ürünü alabildiyseniz şanslısınız” diyor.

Zaten ürünün ilk tanıtımı, geçtiğimiz yılın tatil sezonunun hedef alındığını gösteriyordu. Başlangıçta ürünün yeterince bulunamaması, nostalji yaşamak isteyen X neslini daha da heyecanlandırdı. Tatil sezonu boyunca ürünün düzenli bir şekilde piyasada dağıtılmasıyla da yaratılan heyecan korundu.

Nintendo’nun diğer ürünlerine etkisi

Bu ürün, şirketin yeni taşınabilir konsolu Switch’e olan ilginin bir kısmını da kendine çekmiş olabilir. Neticede NES Classic Edition, 30 adet ikonik oyunla birlikte, sadece 60 Dolar’a sunulan bir ürün. Herhangi bir konsolun bu kadar ilgi çekmesi çok kolay değil. Böyle bir durumda, şirketin bu kadar başarılı bir ürünün satışını durdurması biraz kendi bacağına ateş ettiği hissini doğursa da sonuçta popüler bir ürün sadece kendi satışlarını değil, şirketin diğer ürünlerinin satışlarını da artırabiliyor. Pokemon Go ve Super Mario Run gibi mobil oyunlar buna güzel bir örnek olanilir. Pokemon Go’nun başarısının ardından Pokemon’un en son konsol oyunu Sun and Moon, beklenenin çok daha üstünde satış rakamlarına ulaştı. Aynı şekilde NES Classic Edition satışları da müşterilerin ilgisini Switch’e doğru yönlendirdi.

Nintendo, NES Classic Edition satın almak isteyenleri, bölgelerindeki dükkanları ziyaret etmeye çağırdı. Son dağıtımın ardından ürünü artık sıradan yöntemlerle satın almak mümkün olmayacak. Önümüzdeki dönemlerde ürünü internet üzerinden satın almak isteyenler, 60 Dolar’dan çok daha yüksek bedeller ödemek zorunda kalabilir.

Kaynak: TechCrunch

Nintendo geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü NES Classic Edition adlı konsoluyla oldukça büyük bir başarı yakaladı. Ancak tüm iyi şeyler gibi bunun da sonu geldi. Şirket yayınladığı açıklamada bu yıl Nisan ayından sonra bir daha NES Classic Edition dağıtımı yapmayacağını açıkladı. Bu açıklama üretimin tamamen bittiği anlamına gelmiyor ancak şirketin bir diğer açıklamasında "NES Classic Edition uzun soluklu bir proje olarak planlanmamıştı ancak yüksek talep sebebiyle fazladan birkaç dağıtım yaptık." demişti. Yani Nintendo, kullanıcılarına "Eğer bu dağıtımlar sırasında ürünü alabildiyseniz şanslısınız" diyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği