Snapchat yenilendi

Arkadaşlar ve aile bireyleri ile ayrı ayrı iletişim kurmamızı sağlayan en önemli platform olan Snapchat yenilendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Okuduğunuz ve ilginizi çeken içerikleri düşünün… Bu içeriklerin kaçını Facebook veya Twitter hesaplarınızda paylaşacak kadar rahat hissediyorsunuz? Bir sosyal medya hesabı daha fazla kullanıcı tarafından görüntülendikçe kişinin paylaşmak isteyebileceği içerikler daralıyor olabilir. Örneğin; kedi veya köpek videoları ya da hesabınızda ekli arkadaşlarınızın da onaylayacağını bildiğiniz şeyler gibi.

Facebook gibi bir sosyal medya platformunda ana sayfamızda gördüğümüz içeriklerin birçoğu arkadaşlarımızın paylaştıklarından oluşuyor. Peki ya hesabımızda ekli insanların ne okuduğu ya da ne paylaştığı bizi ilgilendirmiyorsa? Bu noktada ana sayfadaki arkadaş aktivitesini azaltma konusunda yapay zeka ve algoritmalara büyük iş düşüyor. Fakat Facebook’un yıllardır değişmediğini ve iş modelini düşünürsek ileride de büyük değişiklikler yaşanmayacağını tahmin etmek zor değil. Ama belki de akıl almaz bir hızla değişen sosyal medya çağında hayatta kalabilmek için değişime açık olmak gerekiyordur.

Örneğin Snapchat, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklenen tasarımını açıkladı. Şirketin CEO’su Evan Spiegel, birçok insanın uygulamayı kullanmayı zor bulmasından dolayı bu değişikliğin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Uygulamanın görünüşü ve dokusu daha basit ve şık olacak şekilde (örneğin; arkadaşlarınızın paylaştığı Hikayeler’in bulunduğu yer) değiştirilse de görüntülü mesaj oluşturma ya da paylaşma gibi özellikler değişmedi.

Snapchat’in yenilenmesi, başlangıçtan beri şirketin kalbinde yatan ‘mahremiyet’ düşüncesini artırmaya karar vermesiyle ilgili. Snapchat, arkadaşlar ve aile bireyleri ile ayrı ayrı iletişim kurmamızı sağlayan en önemli platform. Snap’in en önemli özelliği başlangıçtan beri buydu ve yakın zamana kadar da gayet güzel işliyordu ta ki Instagram Snap’in temel felsefesini ‘benimseyene’ kadar.

Snapchat’in yeni tasarımında değişen ve değişmeyen birtakım özellikler var;

  1. Snapchat yeni arkadaşlar bulma işini yine kolaylaştırmadı. Facebook’un aksine Snapchat, uygulamayı her açtığınızda tanıyor olabileceğiniz kişiler sunmuyor ve şirket için daha az kullanıcı anlamına gelse de kullanıcılarının az kişiyle etkileşim kurmasıyla yetiniyor.
  2. Snapchat, uygulama içinde NBC ve Bleacher Report gibi yayımcıların gönderilerinin gösterildiği kısmı kaldırdı. Onun yerine, kullanıcı gönderilerini ve mesajları tek bir bölüme yerleştirerek yayımcı içeriklerini ayrı bir bölüme koydu. Snap’in bu fikri, insanlarla aşık atmaya çalışmak yerine arkadaşlarınızla ve ailenizle daha anlamlı bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlamak.

Snapchat’in blog yazısı da uygulamada değişenler hakkında fikir veriyor;

“Sosyal medya bu zamana kadar arkadaşlarınızdan ve içerik üreticilerinden gelen fotoğraf ve video’ları bir arada sunuyordu. Profesyonel içerik üreticileriyle arkadaşlarınız arasındaki çizginin bulanıklaşması ilginç bir tecrübe olsa da, sahte haberler gibi yan etkiler oluşturduğu da görüldü. Ayrıca sadece kendimizi ifade etmektense arkadaşlarımıza bir şeyler kanıtlamamız gerekiyormuş gibi hissettiriyordu. Yeni Snapchat ise ‘sosyal’i ‘medya’dan ayırıyor.”

Daha özel bir sosyal medya tecrübesi kulağa hoş gelse ve Facebook’a alternatif oluştursa da, yatırımcıların bir sosyal medya uygulamasından beklediği türde bir büyüme sağlamayabilir.

Kaynak: Mashable, Recode

Snapchat, geçtiğimiz günlerde uzun zamandır beklenen tasarımını açıkladı. Snapchat'in yenilenmesi, başlangıçtan beri şirketin kalbinde yatan 'mahremiyet' düşüncesini artırmaya karar vermesiyle ilgili. Snapchat, arkadaşlar ve aile bireyleri ile ayrı ayrı iletişim kurmamızı sağlayan en önemli platform.

Snapchat'in yeni tasarımında değişen ve değişmeyen birtakım özellikler var;

  1. Uygulama yeni arkadaşlar bulma işini yine kolaylaştırmadı. Facebook'un aksine Snapchat, uygulamayı her açtığınızda tanıyor olabileceğiniz kişiler sunmuyor ve şirket için daha az kullanıcı anlamına gelse de kullanıcılarının az kişiyle etkileşim kurmasıyla yetiniyor.
  2. Snapchat, uygulama içinde NBC ve Bleacher Report gibi yayımcıların gönderilerinin gösterildiği kısmı kaldırdı. Onun yerine, kullanıcı gönderilerini ve mesajları tek bir bölüme yerleştirerek yayımcı içeriklerini ayrı bir bölüme koydu. Snap'in bu fikri, insanlarla aşık atmaya çalışmak yerine arkadaşlarınızla ve ailenizle daha anlamlı bir şekilde bağlantı kurmanızı sağlamak.

Snapchat, "Sosyal medya bu zamana kadar arkadaşlarınızdan ve içerik üreticilerinden gelen fotoğraf ve video'ları bir arada sunuyordu. Profesyonel içerik üreticileriyle arkadaşlarınız arasındaki çizginin bulanıklaşması ilginç bir tecrübe olsa da, sahte haberler gibi yan etkiler oluşturduğu da görüldü. Ayrıca sadece kendimizi ifade etmektense arkadaşlarımıza bir şeyler kanıtlamamız gerekiyormuş gibi hissettiriyordu. Yeni Snapchat ise 'sosyal'i 'medya'dan ayırıyor." diyor. Daha özel bir sosyal medya tecrübesi kulağa hoş gelse de, yatırımcıların bir sosyal medya uygulamasından beklediği türde bir büyüme sağlamayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği