Snapchat bir arama motoruna dönüşüyor

Snapchat, Hikayeler’de arama yapmayı sağlayacak bir güncelleme yaptığını açıkladı. Böylece kullanıcılar içerikleri bir anahtar kelimeye göre arayabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook geçtiğimiz bir yılın önemli bir kısmını, Snapchat’in özelliklerini kendi ürünlerine kopyalayarak geçirdi. Şimdi de Snapchat aynısını Facebook’a yapıyor. Görsel paylaşım uygulaması, yeni yaptığı açıklamayla, Hikayeler’de arama yapılmasını mümkün kılacak bir güncelleme yaptığını belirtti. Böylece kullanıcılar paylaşılan fotoğraf ve videoları belirli bir anahtar kelimeye göre arayabilecek.

Şu anda Snapchat’in arama özelliği sadece hesapların aranması için kullanılabiliyor. Kullanıcılar buradan arkadaşlarını bulup ekleyebiliyor ya da sohbet edebiliyor. Ancak yeni arama özelliği kullanıcılara daha fazla imkan sunacak. Artık kullanıcılar Hikayeler içinde arama yaparak diledikleri konu ile ilgili tüm içerikleri görebilecek ve tüm halka açık paylaşımları takip edebilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=XyqQtm4wETA

Yeni düzenleme hem kullanıcılar hem de reklam verenler için iyi haber. Kullanıcılar ilgilendikleri konularda kolayca yeni bilgilere ve içeriklere ulaşabilecek. Bu konu çevredeki bir mekan ya da ülkenin öbür ucundaki bir spor karşılaşması olabilir. Reklamcılar ise içeriklerini gösterebilecekleri yeni alanlara kavuşacak. Snapchat henüz arama sonuçlarına reklam ekleme konusunda bir açıklamada bulunmadı ancak Google’daki sponsorlu arama sonuçları gibi bir uygulamanın Snapchat’te de kullanılması beklenmedik bir durum değil.

Facebook’un arama sonuçlarına benziyor

İronik bir şekilde Facebook’un arama sonuçları da oldukça benzer bir şekilde çalışıyor. Facebook’ta bir kelime aradığınızda karşınıza o kelimeyle ilgili markaların sayfalarının yanı sıra fotoğraflar, haberler, gruplar ve arkadaşların o konu hakkındaki gönderileri çıkıyor. Bu benzerlik, Snapchat’in arama sonuçlarını geliştirerek, kullanıcıların dikkatini Facebook’tan çekebileceği anlamına geliyor. Ayrıca Facebook bu özelliği Snapchat’ten çalamaz çünkü zaten kendi bünyesinde benzer bir özellik var.

Snapchat’in Keşfet ekranında, insan editörler tarafından düzenlenmiş Hikayeler’in aksine, arama sonuçları makine öğrenimi sistemiyle otomatik olarak getirilecek. Snapchat hangi içeriğin önce gösterileceğine, paylaşımlardaki kelimelere ve paylaşım tarihine bakarak karar verecek.

Yeni arama özelliği önce ABD’nin bazı bölgelerinde, daha sonra tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Kaynak: Quartz

Görsel paylaşım uygulaması Snapchat, yeni yaptığı açıklamayla, Hikayeler’de arama yapılmasını mümkün kılacak bir güncelleme yaptığını belirtti. Böylece kullanıcılar paylaşılan fotoğraf ve videoları belirli bir anahtar kelimeye göre arayabilecek. Şu anda Snapchat’in arama özelliği sadece hesapların aranması için kullanılabiliyor. Kullanıcılar buradan arkadaşlarını bulup ekleyebiliyor ya da sohbet edebiliyor. Ancak yeni arama özelliği kullanıcılara daha fazla imkan sunacak. Artık kullanıcılar Hikayeler içinde arama yaparak diledikleri konu ile ilgili tüm içerikleri görebilecek ve tüm halka açık paylaşımları takip edebilecek.Yorumunuz: