Farklı kuşakların ‘Hikaye’ izleme alışkanlıkları

Hikayeler, tüm platformlarda en çok tercih edilen video tüketim formatı haline geliyor. Format özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hikayeler, yani 24 saat içinde kaybolan videolar, tüm platformlarda en çok tercih edilen video tüketim formatı haline geliyor. Instagram Stories günlük kullanıcı sayısını hızla artırıyor ve yakın zamanda 400 milyon günlük kullanıcıya ulaştı.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg bu formatın gelecekte kullanıcıların ana sayfayı kaydırarak geçirdiği süreden daha fazla süre kullanılacağını öngörüyor. Hikayeler hala yeni bir format sayılır ve markalar, yayıncılar ve pazarlamacılar hala yeni formatta hedef kitleleri neyin etkilediğine dair deneyler yapıyor.

Z nesli ve milenyum nesli arasındaki farklar

Video üretim platformu VidMob, Sosyal Videonun Durumu adlı raporunda, Z nesli ve milenyum neslinin ‘Hikayeler’ kullanımı konusunda elde ettiği sonuçları paylaştı. Araştırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şu şekilde:

  • Z nesli Snapchat’i, milenyum nesli ise Instagram’ı tercih ediyor. Çoğunluğu ergenlerden oluşan Z nesli Snapchat’te yüzde 72, Instagram’da yüzde 70 oranında hikaye izliyor. Öte yandan milenyum nesli kullanıcıları Instagram’da yüzde 59, Snapchat’te ise yüzde 52 oranında hikaye izliyor. Facebook hikayeleri ise iki grupta da çok popüler değil. Z neslinin yüzde 34’ü, milenyum neslinin ise yüzde 48’i Facebook’ta hikaye izliyor.

  • Genç kullanıcılar arasında hikaye izleyenlerin oranı üretenlerin oranından daha fazla. Hikayeler formatı Snapchat tarafından, kullanıcıların arkadaşlarının gönderileri arasında kesintisiz şekilde gezinebilmesi için tasarlanmış olsa da genç kullanıcılar üretmekten çok tüketmeyi tercih ediyor. Snapchat’in Z nesli kullanıcılarının yüzde 70’i platform üzerinden hikaye izlerken sadece yüzde 39’u bu platforma hikaye yüklüyor.
  • Hikayeler ‘nasıl yapılır’ videoları için ideal bir format. Nasıl yapılır videoları, eğitici videolar ve yaşam hileleri hem Z nesli hem de milenyum nesli arasında en popüler videolar arasında. Yayıncıların bu tarz videolar oluşturması ve daha önce ürettikleri bu tarz videoları hikaye formatında yeniden yayınlaması doğru bir strateji olabilir. Mesela bir makyaj ürününün nasıl kullanılacağına dair videolar hızla popülerlik kazanabilir.
Kaynak: Business Insider

Video üretim platformu VidMob, Sosyal Videonun Durumu adlı raporunda, Z nesli ve milenyum neslinin 'Hikayeler' kullanımı konusunda elde ettiği sonuçları paylaştı. Buna göre Z nesli milenyum nesline göre daha fazla hikaye izliyor ancak hikaye üretenlerin sayısı izleyenlerin sayısının neredeyse iki katı. Milenyum nesli ise Instagram hikayelerin Snapchat'e göre daha çok tercih ediyor. Facebook hikayeleri ise her iki grup arasında da çok popüler değil. Özellikle 'nasıl yapılır' tarzı eğitici videolar çok fazla izleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği