Milenyum nesli kahve stoklarını tüketiyor

Bloomberg’in yayınladığı son rapora göre 19-35 yaş arası yetişkinlerin kahve tüketimi rekor seviyeye çıktı ve üretilen kahveler talebi karşılamaya yetmiyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Haber Özeti

Tam Sürüm

“Eskiden bu kadar çok kahve içmezdin. Sert bir kahve içmeden birkaç gün idare edebilirdin. Ama şimdi sabah içtiğin masum bir macchiato artık öğleden sonra 3’te içeceğin latteye kadar seni anca idare ediyor. O espresso da işten çıktıktan sonra içeceğin kahvelere kadar seni yatıştırıyor.” Bu cümleler sizi tanımlıyorsa merak etmeyin, yalnız değilsiniz.

Y neslinin aşırı tüketimi

Pazar araştırma şirketi Bloomberg’in yayınladığı yeni bir rapora göre küresel kahve talebi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmış durumda ve bunun suçlusu, milenyum çocukları olarak da bilinen Y nesli. Verilere göre 19-34 yaş arası yetişkinler ABD’de kahve tüketiminin yüzde 44’ünü oluşturuyor.

Günlük kahve tüketimi yaşlı nesillerde azalmaya başlasa da gençler o kadar fazla kahve içiyor ki bu azalma toplam tüketim rakamlarına yansımıyor. 18-24 yaş arası gençlerin her gün kahve içme oranı 2012’de yüzde 34 iken 2016’da bu oran yüzde 48’e kadar çıktı. 25-30 yaş arasındakilerde de bu oran yüzde 51’den yüzde 60’a yükseldi.

Kahve kıtlığı kapıda

Bloomberg’in rakamları ayrıca kahve tüketiminin rekor seviyeye çıkmasının dünyayı bir kahve kıtlığına doğru da götürebileceğini gösteriyor.

Güney Amerika gibi önemli kahve üretim bölgelerinin ürettiği kahve miktarı günümüzde talebi karşılamaya yetmiyor. Uzmanlar bu yetersizliğin sebeplerini araştırıyor. Kahve pası olarak bilinen hastalığın yanı sıra ısınan hava ve gübre fiyatlarındaki artışın da kahve üretimini azalttığı düşünülüyor. 2012’de Güney Amerika’da kahve üretimi yapılan alanların neredeyse yarısı yok edildi. Uzmanlar 2050’ye kadar tüm dünyadaki kahve üretim alanlarının yarısının benzer bir kadere kurban gideceği görüşünde.

Bloomberg artan kahve talebinin, üretimdeki azalma ile birleşerek piyasadaki fiyatların yükselmesine sebep olduğunu söylüyor. Çok kullanılan ‘arabica‘ kahve çekirdeklerinin fiyatı 2015’ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Eğer kahve içmeyi seven neslin bir parçasıysanız ya kenara köşeye biraz kahve çekirdeği depolayın ya da kahve tüketiminizi biraz azaltın.

Kaynak: VICE – Munchies

Eskiye göre çok daha fazla kahve tüketmeye başladıysanız ya da çevrenizde çok daha fazla kahve içildiğini görüyorsanız yalnız değilsiniz. Bloomberg’in araştırmasına göre milenyum nesli eski nesillere göre çok daha fazla kahve tüketiyor. Kahve yetiştirilen alanların tahrip edilmesi gibi sebeplerle üretim de yavaşlayınca dünyada kahve çekirdeği fiyatları tavan yaptı ve yakın gelecekte kahve kıtlığı yaşanabileceği düşünülüyor.3 yanıt

 1. Okan Akıncı avatarı

  Bugüne kadar gördüğüm en kötü haber.

 2. Devrim avatarı
  Devrim

  Umarim bu sitede haber kalitesini düsürmez, bu haberle bunun sinyalini gösterdi biraz, o yüzden bir garipsedim.

 3. Gamze avatarı
  Gamze

  Nesi kötü geldi haberin anlamadım. Kahve Pazarı ile ilgilenen insanlar da var. Benim için gayet faydalı oldu ödevim için kullanabileceğim bir kaynak.

Yorumunuz: