Kahve her tür ölüm riskini azaltıyor

Sonuçları Annals of Internal Medicine adlı dergide yayımlanan bir araştırma, kahve tüketiminin ölüm riski üzerindeki etkisini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir araştırmaya göre, günde üç fincan kadar kahve içenler, içmeyenlere göre daha uzun yaşayabiliyor. Annals of Internal Medicine adlı dergide yayımlanan sonuçlar, bu zamana kadar bu konuda yapılmış en geniş araştırmayla elde edildi. Araştırma kapsamında, kahve tüketiminin ölüm riski üzerindeki etkisini anlamak için on Avrupa ülkesindeki yarım milyondan fazla insandan alınan bilgiler analiz edildi.

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ve Imperial College London‘dan araştırmacılar, yüksek oranda kahve tüketiminin her tür ölüm riskini azalttığını fark etti. Özellikle de dolaşım sistemi ve sindirim kanalıyla ilgili hastalıklardan kaynaklanan ölüm risklerinin azaldığı görüldü. IARC’da çalışan, araştırmanın baş yazarı Marc Gunter, “Elde ettiğimiz sonuçlar farklı kahve alışkanlıklarına sahip on Avrupa ülkesi için de benzerdi. Ayrıca araştırmamız, kahvenin sağlığa muhtemel faydalarına dair önemli ipuçları veriyor.” dedi.

En çok kahveyi Danimarka içiyor

Avrupa Prospektif Kanser ve Nütrisyon Araştırması‘ndan (EPIC) veri kullanılarak, aralarında Birleşik Krallık, Fransa, Danimarka ve İtalya gibi ülkelerin de bulunduğu on Avrupa ülkesindeki 35 yaş üstü 521 bin 330 kişiden alınan veriler analiz edildi. Kişilerin beslenme alışkanlıkları, anket ve röportajlar yapılarak değerlendirildi. Kahve tüketiminin günde 900 mililitre ile en yüksek olduğu ülke Danimarka iken en az olduğu ülke ise 92 mililitre ile İtalya. Daha fazla kahve tüketenlerin genç, sigara ve alkol tüketen, daha fazla et ve daha az sebze meyve tüketen kişiler olmasının da muhtemel olduğu anlaşıldı.

16 yıllık araştırma süresince, araştırmada yer alan yaklaşık 42 bin kişi kanser, dolaşım sistemi hastalıkları, kalp yetmezliği ve felç gibi çeşitli sebeplerden öldü. Beslenme alışkanlığı ve sigara kullanımı gibi hayat tarzını etkileyen şeylerin istatistiksel düzenlemeleri yapıldıktan sonra, araştırmacılar kahve tüketimi en yüksek olan grubun kahve içmeyenlere göre her tür ölüm riskinin daha az olduğunu fark etti. Ayrıca kafeinsiz kahvenin de aynı etkiyi yarattığı gözlemlendi.

Daha fazla araştırma gerekli

14 bin kişilik ikinci bir grubun metabolik biyogöstergeleri analiz edilerek kahve tüketenlerin daha sağlıklı karaciğerleri olabileceği ve kahve içmeyenlere göre daha iyi glikoz kontrollerine sahip olabilecekleri anlaşıldı. Araştırmacılara göre, kahvenin içindeki hangi maddelerin sağlığa faydalı olabileceğini anlamak için daha fazla araştırma yapmak gerekiyor.

Gunter, “Gözleme dayalı araştırma yapmanın getirdiği kısıtlamalardan dolayı, insanlara daha fazla ya da daha az kahve tüketmelerini tavsiye edemiyoruz. Bu yüzden, bulgularımız normal derecede kahve tüketiminin sağlığa zararlı olmadığına ve beslenme alışkanlıklarınıza kahveyi dahil etmenin sağlığa birtakım faydaları olabileceğine işaret ediyor.” dedi.

Kaynak: KurzweilAI

Avrupa Prospektif Kanser ve Nütrisyon Araştırması'ndan (EPIC) alınan veriler kullanılarak, on Avrupa ülkesinden 35 yaş üstü 521 bin 330 kişinin dahil edildiği araştırma ile kahve tüketiminin ölüm riski üzerindeki etkisi araştırıldı. Sonuç olarak, kahve tüketimi en yüksek olan grubun kahve içmeyenlere göre her türlü ölüm riskinin daha az olduğu anlaşıldı. Araştırmanın baş yazarı Marc Gunter, "Normal derecede kahve tüketiminin sağlığa bir zararı olmadığını, beslenme alışkanlığınıza kahveyi dahil etmenin sağlığa olumlu etkileri olabileceğini fark ettik." dedi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği