‘Büyülü’ mantar depresyon hastalarının beynini sıfırlıyor

Imperial College London’da yapılan araştırmaya göre depresyon tedavisinde psilocybin kullanan hastalar iyileşiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Imperial College London’da [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yapılan araştırmaya göre depresyon tedavisinde psilocybin kullanan hastalar iyileşiyor.[/inlinetweet] Psilocybin isimli madde doğada magic mushroom (büyülü mantar) adı verilen mantarlarda bulunuyor.

Scientific Reports’ta yayımlanan makalede depresyon tedavisi başarılı olamayan bir grup hastanın dahil edildiği tedaviden sonraki beş haftası anlatılırken aynı zamanda depresyondaki kilit beyin devrelerinin sıfırlandığının altı çizildi. Beynin tedaviden önce ve tedaviden bir gün sonraki analizlerine göre beyin aktivitelerinde belirgin bir değişim olduğu görüldü. Çalışmanın sonuçları heyecan verici olsa da bir kontrol grubunun olmamasının sonuçların güvenilirliğini sınırladığı belirtildi.

Çalışmanın başındaki isimlerden Doktor Robin Carhart-Harris ‘depresyon tedavisi başarılı olmayan kişilerde ilk defa psilocybin kullanılarak beyin aktivitelerinin incelendiğini ve bunun başarıya ulaştığını’ ifade etti. Carhart-Harris ayrıca, ‘kişilerin sıfırlanmış gibi hissettiğini ve sıklıkla bilgisayar terimleri kullandıklarını’ ekledi. Bilimcilere göre psilocybin maddesi kişilerde elektrokonvülsif tedavideki etkiyi bırakıyor.

Çalışma umut vadetse de geliştirilmeli

Çalışmada yer alan 20 kişiye 10 ve 25 mg olmak üzere iki doz psilocybin verildi. Bu kişilerin 19’una ilk dozun bittiği gün ve yüksek doz tedavisinin başladığı günün ertesinde kan akışı ve beynin bölgeleri arasındaki iletişimi gösteren beyin taramaları yapıldı. MR görüntülemesinde duygusal tepkilerin oluşmasında önemli bir yere sahip olan amigdala bölgesinde kan akışının yavaşladığı ve bu durumun, kişilerin uyuşturucu etkisindeyken nasıl olduklarına dair bir fikir sağladığı not edildi.

Çalışmanın ilk sonuçları umut verici olduğu için kişilerin kendi kendilerine buna devam etmemeleri -özellikle uyuşturucu geçmişleri varsa- ters giden bir durumda anında müdahale edilmesi gerektiğinin altı çizilirken bir sonraki aşamada öne çıkan antidepresanlardan biriyle psilocybin maddesinin karşılaştırılacağı açıklandı.

Kaynak: Imperial College London

Imperial College London’da yapılan araştırmaya göre depresyon tedavisinde psilocybin kullanan hastalar iyileşiyor. Psilocybin isimli madde doğada büyülü mantar (magic mushroom) adı verilen mantarlarda bulunuyor. Scientific Reports’ta yayımlanan makalede depresyon tedavisi başarılı olamayan bir grup hastanın dahil edildiği tedaviden sonraki beş haftası anlatılırken aynı zamanda depresyondaki kilit beyin devrelerinin sıfırlandığının altı çizildi.Yorumunuz: