Ketamin, depresyon ve intihar eğilimini önlüyor

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ketaminin intihar eğilimini azaltmada etkili bir ilaç olabileceğini ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Halüsinojenik özellikleri yüzünden eğlence amaçlı kullanılmasının ardından ketamin, güçlü antidepresan özelliği sebebiyle tıp araştırmacıları tarafından yeniden değerlendiriliyor. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ketaminin intihar eğilimini azaltmada etkili bir ilaç olabileceğini ortaya koydu.[/inlinetweet]

1960’lı yıllarda anestezi için geliştirilen ketaminin antidepresan özelliği son on yıldır birçok bilimci tarafından araştırılıyordu. Ketaminin hızlı şekilde etki eden antidepresan özellikleri o kadar belirgin ki ABD’de birçok yerde hastalara belirli bir ücret karşılığında ilaç sağlayan ‘ketamin klinikleri’ ortaya çıktı. Daha ziyade genel depresyon belirtilerine odaklanan önceki araştırmaların aksine Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan yeni araştırma, ketaminin hızlı şekilde kendini gösteren antidepresan özelliğine ve bu özelliğin güçlü intihar eğilimi gösteren hastalar üzerindekini etkilerine odaklanıyor.

Araştırmanın öncüsü Michael Grunebaum, “Şu anda kullanılan antidepresanlar hastanın intihar eğilimini azaltmakta etkili olsa da etki göstermeleri haftalar sürebiliyor. İntihara meyilli depresif hastaların en fazla risk altında olduğu dönemlerde hızlı şekilde etki eden tedavi yöntemlerine ihtiyaçları var.” diyor.

Ketaminin etkisi daha uzun süre devam etti

Araştırma için, ‘klinik açıdan ciddi intihar eğilimi’ gösteren 80 hasta alınarak bir kısmına düşük doz ketamin bir kısmınaysa ciddi intihar eğilimi gösteren hastaların belirtilerini hafifletmek için sıkça kullanılan midazolam adlı sakinleştirici verildi. İlacın verilmesinden yirmi dört saat sonra ketamin verilen grubun intihar eğilimininde midazolam verilen gruba kıyasla büyük bir azalma olduğu gözlemlendi. Araştırmaya dair en ilginç detaylardan biri de araştırmadan sonraki altı haftada ketamin verilen gruptaki hastaların genel ruh halinde, depresyon ve yorgunluk hissinde önemli bir azalma fark edilmesi oldu.

Grunebaum, “Ketaminin depresyon ve intihar eğilimini önleme özelliklerine dair daha detaylı araştırmalar yapılırsa, şu anda uygulanan tedavilere yanıt vermeyen hastaların iyileşmesi için daha hızlı etki eden yeni bir antidepresan geliştirilebilir.” diyor. Yapılan araştırma American Journal of Psychiatry dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, ketaminin intihar eğilimini azaltmada etkili bir ilaç olabileceğini ortaya koydu. 1960'lı yıllarda anestezi için geliştirilen ketaminin antidepresan özelliği son on yıldır birçok bilimci tarafından araştırılıyordu. Ketaminin hızlı şekilde etki eden antidepresan özellikleri o kadar belirgin ki ABD'de birçok yerde hastalara belirli bir ücret karşılığında ilaç sağlayan 'ketamin klinikleri' ortaya çıktı. Daha ziyade genel depresyon belirtilerine odaklanan önceki araştırmaların aksine Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından yapılan yeni araştırma, ketaminin hızlı şekilde kendini gösteren antidepresan özelliğine ve bu özelliğin güçlü intihar eğilimi gösteren hastalar üzerindekini etkilerine odaklanıyor. Araştırma için, 'klinik açıdan ciddi intihar eğilimi' gösteren 80 hasta alınarak bir kısmına düşük doz ketamin bir kısmınaysa ciddi intihar eğilimi gösteren hastaların belirtilerini hafifletmek için sıkça kullanılan midazolam adlı sakinleştirici verildi. İlacın verilmesinden yirmi dört saat sonra ketamin verilen grubun intihar eğilimininde midazolam verilen gruba kıyasla büyük bir azalma olduğu gözlemlendi. Araştırmaya dair en ilginç detaylardan biri de araştırmadan sonraki altı haftada ketamin verilen gruptaki hastaların genel ruh halinde, depresyon ve yorgunluk hissinde önemli bir azalma fark edilmesi oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği