Antidepresanları kim içiyor?

Kanada'da 158 doktorla yapılan bir araştırmada, hastalara yazılan antidepresan ilaçların sadece yüzde 55'inin depresyon tedavisi için kullanıldığı görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Amerika’da son 20 yılda antidepresan kullanımı oldukça arttı. Bunun sebeplerinden birisi de doktorların antidepresan ilaçları, anksiyete, ağrı ve uykusuzluk gibi depresyon dışı rahatsızlıkların tedavisi için kullanması olabilir.

McGill Üniversitesi doktora öğrencilerinden Jenna Wong’un yaptığı araştırma çerçevesinde Kanada’nın Quebec şehrinde elektronik tıbbi kayıtlar ve toplum temelli, servis başına ücretlendirme yapan iki şehir hastanesinde görev alan temel bakım doktorları tarafından kullanılan ilaç reçete sistemi incelendi.

Araştırmada Ocak 2006 ve Eylül 2015 arası, yetişkinler için yazılan, monoamin oksidaz inhibitörleri dışındaki tüm antidepresanlar incelendi. Çalışmaya katılan doktorların yazdıkları her antidepresan için listeden en az bir endikasyon seçmesi ya da listede olmayan bir endikasyonu el ile girmesi gerekiyordu.

Yüzde 45’i amacı dışında kullanılıyor

Çalışma boyunca 158 doktor 19 bin 734 hastaya toplam 101 bin 759 antidepresan yazdı. Ancak bu ilaçların sadece yüzde 55’i depresyon için yazılmıştı. Kalan ilaçların yüzde 18,5’i anksiyete bozukluğu, yüzde 10’u uykusuzluk, yüzde 6’sı ağrı ve yüzde 4’ü panik bozukluk için yazıldı. Buna ek olarak, yazılan antidepresanların yüzde 29’u (depresyon dışı sebepler için yazılanların yüzde 66’sı) özellikle uykusuzluk ve ağrı gibi, ilacın üzerinde belirtilen dışında bir endikasyon için yazılmıştı.

Doktorların hastalara antidepresan yazma sebepleri arasında migren, menopoz, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi antidepresanla tedavi edilmeyen rahatsızlıklar da bulunuyor.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar Amerikan Tıp Birliği Dergisi’ne yazdıkları yazıda “Sadece antidepresan reçetelerine bakarak, bu ilaçların depresyon tedavisi için kullanılmadığını ve amacı dışında antidepresan kullanımı için kanıt göstermenin mecburi olması gerektiğini görebiliyoruz.” diyerek yetkilileri bu alanda düzenleme yapmaya çağırdılar.

Tablets

Kuzey Amerika'da antidepresan kullanımındaki artışı inceleyen bilimciler, doktorların hastalara verdiği antidepresan ilaçların sadece yüzde 55'inin depresyon tedavisi için kullanıldığını tespit ettiler. İlaçların geri kalanının uykusuzluk, ağrı, migren, menopoz ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi depresyonla alakasız rahatsızlıklarda kullanılmak üzere yazıldığı belirtildi.

2 Yorum

  • ben ve 2 arkadaşım dışında tanıdığım tüm kadınlar nadiren doktor reçetesiyle ama genelde kendince bir sebeple antidepresan kullanıyor. Açıkçası çok tuhaf geliyor…

  • Kuzey Amerika’yı bilmiyorum ama Türkiye’de çalışan ve sıklıkla antidepresan reçete eden bir doktor olarak rahatlıkla söyleyebileceğim; toplumumuzda depresyon sıklığının batı illerinde % 30larda doğu illerinde ise % 60 larda (hatta doğudaki kadınlarda % 80lerde) olduğudur.
    Depresyon başlı başına bir hastalıktır ancak elle tutulup göze görünmediğinden hastalar tarafından sıklıkla doktora başvurulmamakta vurulsa bile mide ağrıları, çarpıntı gibi şikayetlerle değişik kliniklere başvurularak büyük bir görüntüleme, tahlil, ilaç ve işgücü israfına yol açmaktadır.
    Bu hastalığın neden böyle pandemi seviyesinde yaygınlaştığı araştırılabilir ama kanımca adalet duygusunun zayıflaması, baskı altında olma ve kendini güvende hissetmeme başlıca nedenler arasında yer alıyor olabilir
    Bu arada son cümleyi anlayamadım, link de başka bir çalışmaya gidiyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği