Depresyon için sevk kağıdını Google verecek

Yakında, ABD'de Google'a cep telefonundan 'depresyon' yazan kişilere, klinik depresyon hastası olup olmadıklarını belirleyen bir test sunulacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yakında, ABD’de Google’a cep telefonundan ‘depresyon’ yazan kişilere, klinik depresyon hastası olup olmadıklarını belirleyen bir test sunulacak. Google Sözcüsü Susan Cadrecha: “Yeni özellik önümüzdeki günlerde kullanıma girecek diyor. Bu özellik kullanıcıları tıbbi yardım almaya teşvik edecek.

Klinik depresyon ABD’de oldukça yaygın bir hastalık. ABD Ulusal Zihinsel Hastalıklar Birliğine göre her beş ABD vatandaşından biri hayatının bir bölümünde depresyona maruz kalıyor. Ancak hastaların sadece yarısı bu soruna bir tedavi arıyor.

Doktorlar tarafından onaylandı

ABD’de Google’a ‘depresyon’ yazanlar en üstte Google’ın ‘Bilgi Paneli’ adını verdiği bir kutu görüyor. Bu kutuda depresyonun tanımı, semptomları ve muhtemel tedavi yöntemleri yer alıyor. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar ‘Klinik olarak depresif olup olmadığınızı kontrol edin’ butonuna tıklayarak, PHQ-9 adı verilen ve klinik olarak onaylanmış bir teste tâbi tutulacak. Bu teste verilen yanıtlar ve sonuçlar kaydedilmeyecek ve sadece hastaları ilgili doktorlara ve sağlık kuruluşlarına yönlendirmek için kullanılacak.

Bu çalışmada Google ile birlikte çalışan Ulusal Zihinsel Hastalıklar Birliği “PHQ-9 testinin sonuçları, doktorunuzla daha bilgili bir konuşma yapmanızı sağlayabilir.” diyor.

Organizasyon bu testi Google üzerinden kolayca erişilebilir hale getirerek insanların hastalıklarının farkında olmalarını ve tedavi almalarını sağlamaya çalışıyor. Endişe (anksiyete), uykusuzluk ve yorgunluk gibi depresyon belirtileri olan kişiler genellikle tedavi görmeden önce 6 ila 8 yıl boyunca bekliyor.

Kaynak: The Verge

Yakında, ABD'de Google'a cep telefonundan 'depresyon' yazan kişilere, klinik depresyon hastası olup olmadıklarını belirleyen bir test sunulacak. Kullanıcıları tıbbi yardım almaya teşvik edecek bu özellik, klinik olarak onaylanmış bir testi kullanıcılara sunacak. PHQ-9 adlı testin tamamlanmasıyla hastalar doktorlarıyla konuşurken daha bilgili olabilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği