Zihinsel bozukluk tespiti yapabileceğini iddia eden uygulama

Mindstrong adlı uygulama, telefonunuzda yazı yazma ve ekranı kaydırma tarzınızı inceleyerek zihinsel bozukluklarınızı tespit etmek istiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Telefonunuzda yazı yazma ve ekranı kaydırma tarzınız, depresyon ya da kaygı bozukluğu yaşadığınızın göstergesi olabilir mi? Mindstrong’un yaratıcıları öyle olduğunu düşünüyor. iOS için geliştirilen uygulama makine öğrenimi teknolojisini kullanarak hastaların telefon kullanımını takip ediyor ve zihinsel rahatsızlıklara dair dijital ölçütler arıyor. Böylece risk altındaki kişilere profesyonel yardım almalarının önerilmesi düşünülüyor.

Girişim şimdiden on milyonlarca Dolar yatırım aldı. Yatırımcılar arasında Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da bulunuyor. Kaliforniya’da yaklaşık bir düzine ilçede Mindstrong’un önümüzdeki yıllarda sağlık personelleri tarafından kullanılması planlanıyor.

Çalışmalar henüz denetlenmedi

Sorun şu ki, bu algoritmanın tanıtıldığı gibi çalıştığından emin değiliz. Mindstrong’un iddialarının çok azı, kontrollü çalışmalardan geçti. Bu alanda araştırmalar yapan MIT araştırmacısı Rosalind Picard, kendi çalışmaları ile karşılaştırdığında Mindstrong’un iddialarına karşı şüpheci yaklaştığını söylüyor. Ancak Mindstrong’un kurucusu Paul Dagum eleştirilere yanıt vermekte gecikmedi. Dagum “Depresyon, kaygı bozukluğu, bilişsel gerileme gibi alanlarda doğrulama çalışmalarını altın standarda uygun klinik testlerle gerçekleştirdik.” diyor.

Mindstrong’un web sitesine göre araştırmacılar uygulamayı beş klinik denemede test etti. Ancak bu çalışmaların hiçbiri diğer bilimciler tarafından incelenen bir bilimsel dergide yayımlanmadı. Şirket bir adet pilot çalışma yayımladı ancak bu çalışmada sadece 27 katılımcı yer alıyordu.

Uygulama doktorların, zihinsel hastalıklara sahip kişileri tedavi etme yönteminde önemli bir rol oynayabileceği için sağlık yetkilileri öncelikle Mindstrong’un araştırmalarının diğer bilimciler tarafından denetlenmesini beklemek isteyebilir.

Kaynak: Futurism

Telefonunuzda yazı yazma ve ekranı kaydırma tarzınız, depresyon ya da kaygı bozukluğu yaşadığınızın göstergesi olabilir mi? Mindstrong’un yaratıcıları öyle olduğunu düşünüyor. iOS için geliştirilen uygulama makine öğrenimi teknolojisini kullanarak hastaların telefon kullanımını takip ediyor ve zihinsel rahatsızlıklara dair dijital ölçütler arıyor. Böylece risk altındaki kişilere profesyonel yardım almalarının önerilmesi düşünülüyor. Ancak şirketin yaptığı çalışmalar bugüne dek diğer bilimciler tarafından denetlenip onaylanmadı ya da bilimsel bir dergide yayımlanmadı. Yine de şirket bir çok yatırımcıdan, on milyonlarca Dolar yatırım aldı.Bir yanıt

  1. Hilal avatarı
    Hilal

    Hmm… Klinik testlerin sonuçlarının halka açık bir şekilde yayınlanmamış olması şüphe uyandırıcı.

Yorumunuz: