Kullanıcıya kişisel bakımı hatırlatan uygulama: Aloe

Hillary Clinton'ın eski seçim kampanyası çalışanı Amber Discko, kişisel bakımı hatırlatması için Aloe adında bir uygulama geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amber Discko, Hillary Clinton’ın 2016’daki seçim kampanyasında yaratıcı stratejist olarak görev alıyordu. Baskı altında çalışan pek çok kişi gibi o da kendisine bakmayı ihmal etti. Zihinsel sağlığı bu durumdan zarar gördü ve geçmişte yaşadığı depresyon ve anksiyete (endişe) gibi sorunlar tekrar ortaya çıkmaya başladı.

Discko “Kampanyada çalışırken zaman yönetimi kavramını ikinci plana attım ve dişlerimi fırçalamak ya da su içmek gibi eylemleri takip etmek çok zor olmaya başladı. Duygusal ve fiziksel sağlığım dibe vurdu.” şeklinde konuştu.

Clinton kampanyası bittikten sonra ise Discko edindiği tecrübeleri kullanmaya karar verdi ve kişisel bakımı geliştirecek bir çevrimiçi araç hazırladı. Binlerce kişi bu ücretsiz hizmete akın edince Discko bu projeyi bir akıllı telefon uygulamasına dönüştürmeye karar verdi. Aloe adı verilen uygulama kısa sürede 50 bin Dolar’dan fazla yatırım aldı.

Aloe nedir?

Zihinsel sağlığınız zarar gördüğünde bazen yeme, içme ya da duş alma gibi temel ihtiyaçlar gözardı edilebiliyor. Kişisel bakım özellikle kronik hastalıklar, otizm ya da dikkat bozukluğu gibi hastalıklarla yaşayan kişiler için zorlu bir görev olabilir.

New York merkezli Lickability adlı geliştiricilerle birlikte üretilen Aloe 2018’in Ocak ayında piyasaya çıkacak.

Discko, “İhtiyacım olan şey, unuttuğum zaman beni utandırmayacak ama zaman zaman beni uyararak planlarıma uymam için cesaretlendirecek bir araçtı.” diyor.

Nasıl kullanılıyor?

Aloe, kullanıcıya belirli aralıklarla uygulamaya gelip güncelleme yapması için bildirimler gönderiyor. Yaşam tarzına göre kullanıcılar farklı şeylerin hatırlatılmasını seçebiliyor. Örneğin ilaç kullanan biri bunun hatırlatılmasını talep edebilir ya da çok sık sosyal medya kullanmaktan rahatsız olan biri bu durumun hatırlatılmasını isteyebilir.

Discko “Bir uyarıyı sürekli ihmal ettiğinizde kendinizi bir utanç girdabı içinde bulmamanız için, dilediğiniz zaman belirli uyarıları kaldırabilirsiniz.” diyor. Uygulamanın diğer özelliklerinden bazıları da geçmişiniz, içinde bulunduğunuz an ve geleceğiniz ile ilgili üç basit soruyu yanıtladığınız ‘düşünme alanı’ ve sanal bir bahçe ile topluluk oluşturmayı sağlayan sosyal ağ alanı.

Zihinsel sağlık bakımı yerine kullanılması amaçlanmayan uygulama, daha çok ekstra destek sağlamak için hazırlandı. Discko böyle bir uygulamaya geçmişte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

 

Kaynak: The Memo

Amber Discko, Hillary Clinton'ın 2016'daki seçim kampanyasında yaratıcı stratejist olarak görev alıyordu. Baskı altında çalışan pek çok kişi gibi o da kendisine bakmayı ihmal etti ve zihinsel sağlığı bu durumdan zarar gördü. Clinton kampanyası bittikten sonra ise Discko edindiği tecrübeleri kullanmaya karar verdi ve kişisel bakımı geliştirecek bir çevrimiçi araç hazırladı. Binlerce kişi bu ücretsiz hizmete akın edince Discko bu projeyi bir akıllı telefon uygulamasına dönüştürmeye karar verdi. Aloe adı verilen uygulama, kullanıcıya belirli aralıklarla uygulamaya gelip güncelleme yapması için bildirimler gönderiyor. Yaşam tarzına göre kullanıcılar farklı şeylerin hatırlatılmasını seçebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği