ABD yeni başkanını seçiyor

Bir yıldan uzun süredir devam eden ABD başkanlık seçimi kampanyaları artık sona erdi. ABD vatandaşları bugün yeni başkanı belirlemek için sandığa gidecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıldan bu yana süren ABD başkanlık seçimi yarışında artık sona gelindi. Bugün verilen oylarla ABD önümüzdeki 4 yıl boyunca Beyaz Saray’da kimin oturacağına karar verecek. Demokrat Partinin adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçi Partinin adayı Donald Trump arasında geçen ve pek çok skandala sahne olan yarışta son sözü ABD vatandaşları söyleyecek.

Başka adaylar da var

Anketlerde iki adayın başabaş mücadele ettiği görülüyor. Son dönemde Hillary Clinton pek çok ankette küçük bir farkla önde gösterilse de seçim her iki şekilde de sonuçlanabilir. Öte yandan, isimleri çok duyulmasa da bu yarışta diğer siyasi partilerden de adayların olduğunu belirtmek gerek. Liberteryen Parti adayı Gary Johnson, Yeşil Parti adayı Gill Stein, Anayasa Partisi adayı Darell Castle ve bağımsız aday Evan McMullin de bugünkü seçimlerde ABD halkının oylarını bekliyor olacak.

Kötünün iyisi seçilecek

ABD tarihinde son 150 yıldır Cumhuriyetçi Parti ya da Demokrat Parti dışında herhangi bir adayın başkanlık yarışını kazanamadığının altını çizmek gerek. Ancak bu seçim döneminde seçmenlerin hem Cumhuriyetçi Parti hem de Demokrat Parti adaylarından çok da memnun olmadığı da bir gerçek. Bu seçim pek çokları tarafından iki kötü aday arasından daha az kötü olanının seçileceği bir seçim olarak nitelendirildi. Seçmenlerin memnuniyetsizliği, üçüncü parti ve bağımsız adayların oylarında artış yaşanmasına da neden olabilir.

Kampanyalar süresince Hillary Clinton’ın devletin gizli bilgilerini kendi özel sunucusu üzerinden güvenliksiz bir şekilde paylaşması çok konuşuldu. Clinton’ı yarışta en çok zorlayan nokta buydu. Ayrıca Clinton’ın ABD’li zenginlerle kurduğu yakın ilişkiler de bazı çevrelerce endişe verici olarak nitelendirildi. Donald Trump ise yer yer ırkçılığa yaklaşan açıklamaları ve kadınları aşağılayıcı ifadeler kullandığı özel konuşmaları sebebiyle büyük tepki topladı. Ayrıca Donald Trump, siyasi tecrübesi olmadığı için kimilerince başkanlığa uygun görülmedi.

https://www.youtube.com/watch?v=rKB92ohXn20

Clinton ilk kadın başkan olabilir

Bundan 8 yıl önce Barack Obama başkanlığa seçildiğinde, Beyaz Saray’a çıkan ilk siyahi başkan olarak tarihe geçmişti. Bu seçimlerde başkan olarak seçilmesi durumunda Hillary Clinton, ABD’nin ilk kadın başkanı olabilir.

Oylama süreci, ABD’nin çeşitli eyaletlerinde TSİ 02:00 ila 07:00 arasında sona erecek. Yani sabah uyandığımızda ABD’nin yeni bir başkanı olacak. 2012’deki seçimde Barack Obama’nın kazandığı sabaha karşı 6:38’de açıklanmıştı.

ABD'de geçtiğimiz yılda bu yana devam eden başkanlık seçimi kampanyalarında sona gelindi. Pek çok skandala ve tartışmaya sebep olan, adayların sürekli eleştirildiği seçimlerde pek çok kişi halkın 'kötünün iyisini' seçmek için sandığa gideceğini düşünüyor. Anketlerde Hillary Clinton küçük bir farkla önde görünse de Donald Trump'ın seçimi kazanması da çok büyük bir sürpriz olmayacak. Clinton başkan seçilmesi durumunda ABD'nin ilk kadın başkanı olarak tarihe geçecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği