Julian Assange’ın internetini kestiler

Ekvador'un Londra büyükelçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan ve Wikileaks çalışmalarını buradan yürüten Julian Assange'ın internet erişimi kesildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün Wikileaks’in Twitter hesabından paylaşılan bilgiye göre, aktivist Julian Assange‘ın internet erişimi kısa süre önce kesildi. 2012 yılından bu yana Ekvador‘un Londra büyükelçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan Julian Assange, Wikileaks çalışmalarını da buradan yürütüyordu.

Geçtiğimiz günlerde, ABD başkan adayı Hillary Clinton’ın bankacılık şirketi Goldman Sachs ile yaptığı anlaşmaların detaylarının Wikileaks tarafından yayınlanmasının ardından, Assange’ın internet erişiminin kesildiği bildirildi.

10 haftalık açıklama engellendi

4 Ekim’de, Wikileaks’in kuruluşunun 10. yıl dönümü için yapılan kutlamada, önümüzdeki 10 hafta boyunca gizli belge paylaşımları yapılacağı belirtilmişti. Assange’ın internet bağlantısının, bu paylaşımları engellemek adına yapıldığı düşünülüyor.

Büyükelçilikte sadece Assange’ın internet bağlantısının mı engellendiği yoksa tüm binanın bağlantısına bir müdahale mi olduğu bilinmiyor. Ekvador tarafından yapılan açıklamada, konu ile ilgili paylaşılacak bir bilgi olduğunda büyükelçiliğin resmi sitesi üzerinden yayınlanacağı belirtildi ve gazetecilerin soruları yanıtsız bırakıldı.

Clinton’ın gizli anlaşmaları

Wikileaks’in son yayınladığı belgelerde Hillary Clinton’ın 2013 yılında Goldman Sachs CEO’suna Suriye’ye gizli bir müdahale konusunda bilgi verdiği, ayrıca bankanın düzenlediği etkinliklerde yapacağı konuşmalar için 225 bin dolar aldığı açıklanmıştı. Wall Street zenginleri ile yakın ilişkileri her zaman eleştiri konusu olan Clinton’ın seçime kısa bir süre kala bu iddialarla gündeme gelmesi, seçim kampanyasına zarar verebilir.

Clinton’a ait e-postaların Rus hackerlar tarafından ele geçirildiğini belirten Demokrat Parti, sızıntılar için Wikileaks’i suçlamamıştı. Ancak ele geçirilen e-postaların içeriği Wikileaks üzerinden yayınlanmaya devam ediyor. Clinton’ın devlet meselelerini özel e-posta adresi üzerinden tartışması da bir başka eleştiri konusuydu.

Kaynak: Cnet, BBC

4 Ekim'de Wikileaks'in 10. yılı şerefine 10 hafta boyunca gizli belgeler yayınlayacağını açıklayan ve ABD başkan adayı Hillary Clinton'ın yaptığı gizli görüşmeleri açığa çıkaran Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın internet erişimi kesildi. Ekvador büyükelçiliğinde sığınmacı olarak yaşayan aktivistin internet bağlantısının neden kesildiğine dair bir açıklama yapılmadı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği