Ekvador, Julian Assange’ı Rusya’ya yollamak istedi iddiası

Reuters'a göre, Ekvador Büyükelçiliği, Wikileaks kurucusu Julian Assange'ı kendi diplomatı olarak Rusya'ya gönderme girişiminde bulunmuş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Reuters’ın bir Ekvador hükumet belgesine dayandırdığı habere göre, Ekvador Wikileaks kurucusu Julian Assange’ı kendi diplomatı olarak Rusya’ya gönderme girişiminde bulunmuş. Bahsi geçen raporu paylaşmayan Reuters, Assange’ın kısa süreliğine özel izinle Ekvador diplomatı gibi davranma yetkisine sahip olduğunu söylüyor. Bu imtiyaz normalde sadece ülkelerin siyasi müttefiklerinin devlet başkanlarına veriliyor. Birleşik Krallık’tan gelen itiraz sebebiyle bu hamlenin gerçekleşmediği ve Assange’ın Rusya’ya gönderilmediği ifade ediliyor. Assange halen İngiltere’deki Ekvador büyükelçiliğinde sığınmacı olarak kalıyor ve 2017’den bu yana Ekvador vatandaşlığına sahip.

Associated Press geçtiğimiz hafta yeni sızdırılan belgelere göre Assange’ın 2010’da Rusya vizesi almak için girişimde bulunduğunu söylemiş, Wikileaks ise bu iddiaları şiddetle reddetmişti.

Konu hakkında Ars Technica’nın bilgi alma girşimlerine Ekvador Dışişleri Bakanlığı ya da Wikileaks’ten bir yanıt gelmedi. Ancak Wikileaks, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Assange’ın diplomatik statüsünün Rusya ile herhangi bir ilişkisi olmadığını belirtti.

Ruslar da yalanladı

Geçtiğimiz Cuma günü, Reuters’ın raporu öncesinde Londr Rus Büyükelçiliği Assange’ı Ekvador Büyükelçiliğinden çıkarma çabalarına dahil olduğu iddiasını reddeden bir açıklama yapmıştı. Açıklamada “Büyükelçiliğimiz ne Ekvadorlu meslektaşlarımızla ne de herhangi başka birisiyle, Rusya’nın Bay Assange’ın Ekvador diplomatik görevi dahilindeki konaklamasının sonlandırılmasında görev alması konusunda herhangi bir müzakerede bulunmamıştır.” denildi.

Ars Technica’nın bilgi alma talebine Rus Büyükelçiliği de yanıt vermedi.

Kaynak: Ars Technica

Reuters'ın bir Ekvador hükumet belgesine dayandırdığı habere göre, Ekvador Wikileaks kurucusu Julian Assange'ı kendi diplomatı olarak Rusya'ya gönderme girişiminde bulunmuş. Bahsi geçen raporu paylaşmayan Reuters, Assange'ın kısa süreliğine özel izinle Ekvador diplomatı gibi davranma yetkisine sahip olduğunu söylüyor. Bu imtiyaz normalde sadece ülkelerin siyasi müttefiklerinin devlet başkanlarına veriliyor. Birleşik Krallık'tan gelen itiraz sebebiyle bu hamlenin gerçekleşmediği ve Assange'ın Rusya'ya gönderilmediği ifade ediliyor. Assange halen İngiltere'deki Ekvador büyükelçiliğinde sığınmacı olarak kalıyor ve 2017'den bu yana Ekvador vatandaşlığına sahip.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği