Ekvador, Wikileaks’in Kurucusu Julian Assange’a vatandaşlık verdi

Ekvador, beş yıldan fazla bir süredir Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks Kurucusu Julian Assange'a vatandaşlık verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ekvador, beş yıldan fazla bir süredir Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşayan, geçtiğimiz günlerde gizemli bir şekilde Twitter hesabı ortadan kaybolan WikiLeaks Kurucusu Julian Assange’a vatandaşlık verdi.

Ülkenin Dışişleri Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Assange’ın durumunu çözme çalışmalarını sürdürdüklerini, bu esnada yetkililerin Assange’ı yurttaşlığa kabul etmeye karar verdiğini belirtti.

2012 yılında, bir tecavüz davasıyla ilgili İsveç’ten gelen iade talebinin üzerine Ekvador’dan sığınma isteyen Assange’a siyasi iltica hakkı verilmişti. İsveç şu anda bu işin peşini bırakmış olsa da Assange, ABD’nin diplomatik belgelerini sızdırmaktan dolayı ABD tarafından gelebilecek bir iade talebinden korkuyor.

Britanya Dışişleri Bakanlığı Salı günü yaptığı bir açıklamada Ekvador’un Avustralya’da doğan Assange’a diplomatik statü verme talebini reddettiklerini söyledi. Hükümet sözcülerinden biri, “Julian Assange’a Ekvador vatandaşlığı verilmesi Assange’ın Birleşik Krallık’taki hukuksal statüsünü hiçbir şekilde değiştirmeyecek. Ekvador Hükümeti Assange’ın durumunu çözmenin tek yolunun adaletle yüzleşmek olduğunu biliyor. Hiç kimse Assange’a Ekvador vatandaşlığı vermenin uzun süredir çözülmeyi bekleyen bu sorunu ortadan kaldıracağını düşünüyor gibi davranmasın.” dedi.

Kaynak: CBC News

Ekvador, beş yıldan fazla bir süredir Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde yaşayan WikiLeaks Kurucusu Julian Assange'a vatandaşlık verdi. Ülkenin Dışişleri Bakanı Salı günü yaptığı açıklamada, Assange'ın durumunu çözme çalışmalarını sürdürdüklerini, bu esnada yetkililerin Assange'ı yurttaşlığa kabul etmeye karar verdiğini belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği