Julian Assange gözaltına alındı

Londra polisi, Ekvador hükumetinin davetiyle Londra’daki Ekvador büyükelçiliğine girdi ve Wikileaks kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Londra’daki Ekvador büyükelçiliğine giren İngiliz polisi, 2012’den bu yanan burada siyasi sığınmacı olarak yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı. Polis yetkilileri Ekvador’un Assange’ın sığınma hakkını kaldırdığını ve yetkilileri büyükelçiliğe davet ettiğini söyledi. Sığınma hakkının kaldırılmasında Avustralyalı muhbirin kötü davranışlarının etkili olduğu ifade edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=CEfMfz1XyWc

Assange, 2012’de hakkında açılan davada çağrıldığı mahkemeye gitmediği gerekçesiyle Londra polis istasyonunda gözaltına alındı. Assange’ın mümkün olan en kısa süre içinde Westminister Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılacağı ifade edildi.

İsveç’teki dava düşürülmüştü ama ABD tehdidi devam ediyor

2012’den bu yanan Ekvador büyükelçiliğinden dışarı çıkmayan Assange’a İsveç’te iki kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla dava açılmıştı. Assange büyükelçilikten çıkması durumunda İsveç’e iade edileceği endişesi taşıyordu. İsveç’te davalar daha sonra düşürüldü ama Assange Wikileaks dosyaları sebebiyle ABD’de iade edilmekten çekindiği için yine büyükelçiliği terk etmedi. Assange tekrar tekrar, yaptığının kötü bir şey olmadığını belirtti.

Ekvador Başkanı Lenin Moreno yaptığı açıklamada, ülkesinin Assange’ın sığınma hakkını geri çekmesinin sebebi olarak “uyumsuz ve agresif davranışlar”, “birlikte çalıştığı organizasyonun Ekvador’a yönelik düşmanca ve tehdit içeren açıklamaları” ve “uluslararası anlaşmaların ihlali”ni gösterdi.

Moreno “Assange diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmeme normunu ihlal etmiştir. En son olay, Ocak 2019’da Wikileaks’in sızdırdığı Vatikan belgeleridir. Bu organizasyonun kilit üyeleri Assange’ı bu yasa dışı eylemlerin öncesinde ve sonrasında ziyaret etmiştir.” dedi.

Demokratik Ulusal Komitesi e-postaları sızdırılmıştı

2016’nın Temmuz ayında Wikileaks, ABD Demokrat Ulusal Komitesi’ne ait 20 bine yakın e-postayı sızdırmıştı. Bu belgelerde komitenin ABD başkanlık seçimleri sırasında Demokrat aday Hillary Clinton’ı, Bernie Sanders’a tercih ettiği görülüyordu.

Assange daha sonra CNN’den Anderson Cooper’a yaptığı açıklamada, bu e-postaların açıklanmasının Demokrat Ulusal Kongresi’nin başlangıcına denk getirildiğini söyledi. 2018’in Kasım ayında bir ABD mahkemesinin kararı sonucunda ABD hükumetinin Assange’ı suçlama çalışmaları yürüttüğü belirtildi.

İngiltere’nin Avrupa ve Amerika’dan Sorumlu Dışişleri Bakanı Alan Duncan Ekvador’a sığınma iznini kaldırdığı için teşekkür etti. Duncan “Assange’ın Birleşik Krallık’ta uygun bir şekilde yargılanması kesinlikle doğrudur. Ne olacağına mahkemeler karar verecek. Başkan Moreno yönetimindeki Ekvador hükumetine aldıkları karardan dolayı minnettarız. Bugünkü olaylar iki ülke arasındaki diyaloğu artıracaktır.” dedi.

Haberler 4 Nisan’da çıkmaya başlamıştı

4 Nisan’da Wikileaks Twitter hesabından yapılan açıklamada “SON DAKİKA: Ekvador yönetiminden yüksek seviyeli bir kaynağa göre Julian Assange saatler ya da günler içerisinde, INAPapers offshore skandalı bahanesiyle büyükelçilikten atılacak. Birleşik Krallık’la şimdiden tutuklama için anlaşma yapıldı.” denildi.

Cuma günü yapılan bir açıklamada Assange’ın avukat ekibi, büyükelçilikten kovulmanın uluslararası iltica kanununa aykırı olduğunu söylemişti. Açıklamada “Birleşik Krallık ve Ekvador hükumetlerinin, Trump yönetiminin bir yayıncıyı, doğru bilgileri yaydığı için suçlamasına yardımcı olmaları demokrasi için üzücü bir gün olacak.” denildi.

Ekvador Dışişleri Bakanı ise bu açıklamayı yalanlayarak söylenenleri “yalan haber” olarak nitelendirdi ve Birleşik Krallık ile anlaşma yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Kaynak: CNN

Londra’daki Ekvador büyükelçiliğine giren İngiliz polisi, 2012’den bu yanan burada siyasi sığınmacı olarak yaşayan Wikileaks kurucusu Julian Assange’ı gözaltına aldı. Polis yetkilileri Ekvador’un Assange’ın sığınma hakkını kaldırdığını ve yetkilileri büyükelçiliğe davet ettiğini söyledi. Sığınma hakkının kaldırılmasında Avustralyalı muhbirin kötü davranışlarının etkili olduğu ifade edildi. Assange, 2012’de hakkında açılan davada çağrıldığı mahkemeye gitmediği gerekçesiyle Londra polis istasyonunda gözaltına alındı. Assange’ın mümkün olan en kısa süre içinde Westminister Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılacağı ifade edildi.5 yanıt

Yorumunuz: